Raylar tamam sıra trende!

Adapazarı garı ile Mithatpaşa istasyonu arasındaki ray yenileme çalışmaları sürüyor. Gar içindeki 30 yıllık raylar yenilenirken, artık koronavirüs salgını nedeniyle durdurulan Ada Treni seferlerinin yeniden başlaması bekleniyor…

Raylar tamam sıra trende!

Şevval GEÇİN – Merve KURTULAN’ın haberi

Koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla diğer bölgesel tren seferleri gibi Adapazar-İstanbul arasında çalışan Ada Ekspresinin seferlerine de ara verildi.
TCDD’nin ihale süreci sonrasında Adapazarı Garı ile Mithatpaşa istasyonu arasındaki rayların yenileme çalışmaları da yaklaşık 1 ay önce başladı. 
(LS / RS) ray firması tarafından yürütülen Adapazarı Garı – Mithatpaşa istasyonu arası ana yol ve Adapazarı gar iç yolları olmak üzere yaklaşık 3 bin 200 metre yol yenilemesi çalışmaların devam ettiği öğrenildi.
 Adapazarı Gar Müdürü Kadir Karaman, konu ile ilgili gazetemize özel değerlendirmede bulundu. 
‘ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILACAK’
Gar Müdürü Karaman, yapım çalışmalarının ocak ayı sonuna doğru bitmesinin planlandığı belirterek, “Bir haftalık bir gecikmemiz var ama bunu ilerleyen günlerde plan dahilinde işlerimizi hızlandırarak bitirmeyi planlıyoruz. Bunun yanında Adapazarı-Mithatpaşa arasında 1 bin 800 metre İHT yapım çalışmaları devam ediyor. Bu yapım çalışmaları ocak ayı sonuna doğru bitmesini planlıyoruz” dedi.

5 SEFER ÇALIŞACAK

Tren sefer hatlarının tekrar başlatılmasıyla birlikte Adapazarı-Pendik güzergahında 5 sefer hattı bulunacağını söyleyen Karaman, “Bu sefer hattında en son 5 adet seferimiz vardı, yine bu planlamada bir değişikliğimiz yok, çalışmalar sonucunda ve bakanlığın alacağı karar doğrultusunda trenlerimiz tekrar çalışmaya başlayacaktır” ifadelerini kullandı.
30 YILLIK RAY
Rayların ortalama 30 yıllık olduğunu bildiren Karaman, “Sökülen raylar 20-30 yıllık. Asıl bizim tren trafiğimizi yürüttüğümüz ana yol 20 yıl civarındaki raylardır ama istasyon içerisinde 30 yıl olanlarda vardı. Bunların tamamını yenilemiş oluyoruz. Kullanılan makas ve rayların hepsi yenidir. Hiç kullanılmamıştır. Hava değişimlerinden dolayı sadece paslanma mevcut. Hepsi çelik raylardır herhangi bir sorun teşkil etmez” diye konuştu.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 17:09
banner3
YORUM EKLE