REKTÖR ELMAS'TAN YENİ SİSTEME ÖVGÜ

Üniversiteye girişte uygulanacak sistemi değerlendiren Rektör Elmas, “Öğrenci bu sistemle stresten biraz olsun uzaklaşmış olacak” dedi

REKTÖR ELMAS'TAN YENİ SİSTEME ÖVGÜ

Milyonlarca öğrenciyi ve ailesini yakından ilgilendiren üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemine dair değerlendirmelerde bulunan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, kişinin sadece bilgisini test etmek yerine beceri ve yetkinliklerini de ölçülebilecek hale getiren yeni sınav sisteminin olumlu bir adım olduğunu belirtti.
YORUM YAPILIYOR
Elmas, "Üniversite giriş sınavları açıklandı, bu konuda çok yorumlar yapılıyor. Bu sistem ileride daha da sadeleştirilebilir ama atılan adım, ilk önce atılmış adımdan daha ileride bir adım. Bu gelişmelere uygun bir adım. O bakımdan bu adımı çok olumlu buluyorum. Açık uçlu sınavlar, yetkinlik-beceri ölçmeye yönelik sınavlar yapılarak desteklenirse bu sistem daha basitleşmiş olacak. Öğrenci bu sistemle stresten biraz olsun uzaklaşmış olacak. Tamamen uzaklaşmak mümkün değil, neticede bu bir sınav, yerleştirme ve seçme sınavı" diye konuştu.
SİSTEME DÖNÜŞTÜRÜLMELİ


KPSS, Yabancı Dil ve diğer sınavların da bu sisteme dönüştürülmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Elmas, "O bakımdan bu da olumlu bir adım. Gelecekte bu KPSS sınavları gibi Yabancı Dil Sınavları gibi diğer sınavlarda aslında buna dönüşmeli. Yani kişinin sadece bilgisini test etmek değil, beceri ve yetkinliklerini de ölçer hale gelinmeli” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER