RESTORASYONDA ALTIN VARANK BULUNDU

Orhan Gazi Camisi'nde restorasyon çalışması başlatıldı Caminin Marmara Depremi'nde yıkılan ve yerine yenisi yapılan minaresi aslına uygun inşa edilirken, İstanbul'dan gelen restoratörler eski dönemlere ait altın varak ve kalem işlerine rastlandı

RESTORASYONDA ALTIN VARANK BULUNDU

Orhan Gazi'nin buyruğu üzerine 1323'te Adapazarı'nda inşa edilen ve doğal afetlerin yol açtığı zararlar sebebiyle zaman içerisinde geçirdiği onarımlarla geçmişin birtakım izlerini bugüne taşıyan Orhan Gazi Camisi, aslına uygun yenilenecek. Orhan Gazi adına Adapazarı’nda inşa edilen ve şimdiye kadar birçok depremde hasar görmesine rağmen yıllara meydan okumayı sürdüren ecdat yadigarı camide, Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restorasyon çalışması başlatıldı.
DİKDÖRTGEN PLANLI CAMİ
Kesme taştan yapılan dikdörtgen planlı caminin Marmara Depremi'nde yıkılan ve yerine yapılan minaresini aslına uygun taştan minare şekliyle tekrar inşa eden ekipler, tarihi ibadethaneyi aslına uygun yenilemek için çalışmalarını sürdürüyor. Raspalama işlemi yapılan camide titizlikle görev yapan restoratörler, neşter yardımıyla tahta ve duvarlarda kazı çalışması yürütüyor. Camide eski dönemlere ait altın varak ve kalem işlerine rastlanıldığını belirten yetkililer, caminin en kısa sürede ibadete açılması için uğraş veriyor.
ASLINA UYGUN BOYANACAK
Sakarya Müftüsü İhsan Açık, Caminin aslına uygun boyanacağını bildiren Açık, "Boya-badana sırasında kazı yapılmıştır. Tahtaların özellikle hasar görüp görmediği inceleniyor. Aslına uygun yapabilme adına, verilen süre uzayabiliyor. Biz halkımızın bu camiye karşı rağbetini bildiğimiz için yetkilileri çok sıkıştırıyoruz. Vatandaşımız, 'Cami ne zaman açılacak, ne zaman burada ibadet edeceğiz?' diye düşündüğü için biz de onları sıkıştırıyoruz." diye konuştu.
ŞİMDİ KAZI YAPILIYOR
İhsan Açık, caminin orijinal boyası, yazısı ya da taşı bulunup bulunmadığının ortaya çıkarılmaya çalışıldığını dile getirerek, zamanla yapılan badanaların bunların üzerini örtebildiğini kaydetti."Asıl amaç, caminin boya ve badanasını yapmaktı" diyen Açık, "Orijinaline uygun şekilde yapılmak istendiği için kazı yapılıyor. Tahta, duvar, taş kazınıyor, arkasından belki zamanla kaybolmuş orijinal eserler çıkmış oluyor. Bu da belki uzamasına sebep oluyor." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER