REYHAN ŞAHİN: TALEPLERİMİZİ TEKRARLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Reyhan Şahin 5 Aralık 1934’te Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilmesinin 81’inci yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yayımladı.

REYHAN ŞAHİN: TALEPLERİMİZİ TEKRARLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Av. Şahin, Atatürk Devrimleri ile kadınların her alanda erkeklerle eşit haklara sahip olması hedeflenirken şu an hala ilk meclisteki kadın oranına ulaşılamadığını belirterek, “Bir ülkenin sosyo-ekonomik ve demokratik gelişmişliğinin göstergesi siyaset ve karar mekanizmalarında eşit temsiliyettir” dedi.  İlimizde kadın milletvekili bulunmadığına vurgu yapan Av. Şahin , “Söylemeye daha çok ve daha yüksek sesle talep etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
BASIN AÇIKLAMASI
Av Şahin’in yayımladığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı, “1926-1934 yılları arasında gerçekleşen Atatürk Devrimlerinin önemli bölümü, kadınların sosyal, kültürel ve aile içi yaşamlarından, çalışma ve toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmalarını hedeflemiştir.  5 Aralık 1934’de Anayasa’da yapılan değişiklikle de kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Aradan geçen 81 yıla rağmen ilk meclisteki kadın vekil oranına ulaşılamamıştır.
DEVAM EDECEĞİZ
Geçtiğimiz yıl, 5 Aralık’ta mecliste gurubu bunan siyasi partilerin İl Başkanlıklarını ziyaret ederek listelerde seçilebilir sıralarda daha çok kadın adaya yer verilmesi talebimizi iletmiştik.
Sonuç; Sakarya’da tek kadın vekil bile yok. Söylemeye daha çok ve daha yüksek sesle talep etmeye devam edeceğiz.  Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak, sorumluluğumuzun bilincinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE