SAĞLIK RAPORUNA DÜZENLEME GETİRİLDİ

Sakarya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Rıdvan Karagöz, yaz döneminde çocukların spor kurslarına kayıt yaptırabilmesi için istenen rapor konusunda düzenlemeye gidildiğini ifade etti.

SAĞLIK RAPORUNA DÜZENLEME GETİRİLDİ

Konu hakkında yazılı bir açıklamada bulunan Dr. Karagöz,  yaz spor kursları kayıtları sırasında en büyük sorunun gereksiz sağlık raporları olduğunu hatırlattı. Dr. Karagöz şöyle devam etti, “Aynı kursa giden öğrencilerinin bazılarının raporu kabul edildi, bir kısmı rapor alamadı, bir kısmından da rapora gerek yok diye bir şey istenmedi.  Çünkü talep edilen şeylerde bir standart yoktu.  Birçok doktor sağlık bakanlığının il sağlık müdürlükleri üzerinden gönderdiği resmi yazılar doğrultusunda rapor veremiyordu. Son dönemlerde artan bu sıkıntılar ve şikâyetler doğrultusunda Sakarya Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu; Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü, Sakarya Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler neticesinde ortak bir yol haritası ortaya koyduk” dedi.
YAPILAN DÜZENLEME
Yapılan düzenleme  hakkında da bilgi veren Karagöz, “Bu doğrultuda alınan karalar;
Yaz dönemi sportif kurslar dışındaki tüm kurslarda Sağlık Raporuna gerek yoktur ve şahsın ya da velisinin beyanı doğrultusunda işlem yapılacaktır. Yaz dönemi spor kurslarında öğrencilere profesyonel sporcu lisansı çıkarılmayacağı için sağlık raporu şartı aranmayacaktır ve öğrenci velisinin “çocuğum sağlıklıdır ifadesi” yeterli kabul edilecektir.
Profesyonel lisans çıkarılacak spor faaliyetleri için sağlık raporu gerekmektedir. Lisans başvurusu olan öğrenciye Lisans Tescil Fişi Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve birimleri tarafından verilir. Bu fiş ve beyan formu doldurulmuş bir şekilde vatandaşlar doktora başvurabilir. Bu belge yok ise Lisans çıkarılmayacak demek olup Sağlık Raporuna gerek yoktur.  Profesyonel Spor; bir dövüş sporu gibi yüksek efor gerektiren bir spor dalı ise direk Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesinde bulunan Spor Hekimliğinden MHRS sistemi üzerinden randevu alınarak çıkarılabilir” dedi. Profesyonel Spor; Dövüş Sporu gibi yüksek efor gerektiren bir spor dalı dışında bir branş ise Spor Hekimi, Belediye Polikliniği Hekimleri yada Aile Hekimine başvurabilir. Yapılan TETKİK ve Muayene sonucu duruma göre sevk edilebilir ya da rapor tanzim edilir

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER