“Sağlıkçıların sorunlarına hassasiyet gösterilmedi”

2020 yılını değerlendiren Türk Sağlık Sen Şube Başkanı İrfan Korkmaz, 2020 yılının sağlık çalışanları adına çok zor geçtiğini belirterek, “Mesele sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmeye, taleplerini yerine getirmeye gelince herkes aynı hassasiyeti göstermedi” dedi

“Sağlıkçıların sorunlarına hassasiyet gösterilmedi”

2020 yılını kovid-19 salgını gölgesinde geride bırakıldı. Salgın halen devam ederken, geçen yılın kahramanları ise gece gündüz demeden çalışan sağlık çalışanları oldu. Şube Başkanı İrfan Korkmaz, 2020 yılını sağlık çalışanları açısından değerlendirdi. Sağlık çalışanlarının fedakarlıklarıyla geçen bir yıl olduğunu söyleyen Korkmaz, “2020’de Sağlık çalışanlarının fedakârlıkları, çektikleri cefa, verdikleri mücadele ve Türkiye’nin sağlığı için hayatlarını ortaya koymaları herkesin aynı fikirde buluştuğu ortak nokta oldu. Fakat mesele sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmeye, taleplerini yerine getirmeye gelince herkes aynı hassasiyeti göstermedi, ortak bir tavır sergilenmedi” şeklinde konuştu.

“2020 YILI KÖTÜ İZLER BIRAKTI”

2020’nin sağlık çalışanları için her anlamda kötü izler bırakan bir yıl olduğunu ifade eden Korkmaz, “Maaşlar enflasyona adeta tuş oldu. Kasım ayı enflasyonu TÜİK’e göre yüzde 14,3 iken alınan zam ise yüzde 9,98 de kaldı. Memurun şu an itibariyle yüzde 4’den fazla kaybı var. Ortalama memur maaşı ile geçen yıl 14,9 gram altın alınabilirken şu an 9,6 grama kadar düştü. Sağlık çalışanlarının buna ilave olarak döner sermaye gelirleri adeta sıfırlandı. Tavandan diye sunulan ek ödeme yavandan çıktı. Nöbet ücretleri komik seviyelere mahkûm edildi. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan fedakâr çalışanlara bir katkısı olmadığı gibi huzursuzluk ve çalışma barışını bozan bir hal aldı. Kısacası çalışanın ekmeği küçüldü, cebi delindi. Ağır ekonomik kayıplarla birlikte esnek mesaiden mahrum edilen, izinleri iptal olan sağlık çalışanlarına yapılanlar tükenmişlik sendromuna neden oldu” dedi.

“KAYIPLAR TELAFİ EDİLMELİ”

Ekonomik kayıpların telafi edilmesi gerektiğine değinen Korkmaz, “Maaşlara zam şeklinde tek ödeme yapılmalıdır. Esnek mesai dışında çalışan saatlerin ücretleri ödenmelidir. Döner sermaye sistemi çalışan merkezli ve adaletli bir hale getirilmelidir. 3600 ek gösterge bir an önce hayata geçmelidir. Kadrolu istihdam dışındaki tüm ucube modeller terk edilmeli, tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır. Sağlık kurum ve kuruluşlarında ehliyet ve liyakat hâkim kılınmalı; sadece devlete ve millete sadakat esas alınmalıdır” diye konuştu.

“AŞI İÇİN HASSASİYET GÖSTERİLMELİ”

Aşı konusunda sağlık çalışanları dahil herkesin hassasiyet göstermesi gerektiğine değinen Korkmaz, “Aşı temini noktasında anlaşma yapıldı. Ülkemize de gelmeye başladı. Sağlık çalışanlarının ilk grupta yer almasının nedeni salgınla mücadele ettikleri içindir. Aşıya hepimizin ihtiyacı var, bu bir gerçek. Kendi yerli aşımızı üretince daha rahat bir aşılama da yaparız. Ancak aşı yapılması noktasında bazı tedbirler almak gerekli, herkes hassasiyet göstermelidir. Bu konuda otoritelerin çağrılarına uyulmalıdır” ifadelerini kullandı.Sağlık çalışanları için kovid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesine yönelik değerlendirmede bulunan Korkmaz, “Kovid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmesi ve vazife malullüğü kapsamına alınması ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından bazı yazılarda yayınlanmıştır. Kovid-19’un meslek hastalığı olduğu açıktır, mevzuatta buna uygun düzenlenmelidir. Ayrıca illiyet bağı aranması gibi bir durum kabul edilemezdir” dedi. Merve KURTULAN

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2021, 14:48
banner3
YORUM EKLE