SAGUAR birinci

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleşti. Güneş Arabaları Yarışının birincisi Sakarya Üniversitesi SAGUAR 2 oldu.

SAGUAR birinci

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları sona erdi. Nefes kesen yarışlara 40 üniversiteden 56 takım toplam 62 araç ile katıldı. Yarış öncesi oluşturulan kortej yürüyüşünde üniversite öğrencilerine TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Necati Demir ile TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanı Dr. Şükrü Kaya da eşlik etti.
SAGUAR 2
Kıran kırana geçen Güneş Arabaları Yarışı’nı Sakarya Üniversitesi’den Süleyman Onur Akpınar kazanırken, ikinci İstanbul Üniversitesi ’SOCRAT 13’ aracıyla, üçüncü ise 9 Eylül Üniversitesi ’SMYRNA’ aracıyla kazandı. Hidromobil yarışlarını ise Yıldız Teknik Üniversitesi’den Alaattin Halıcıoğlu kazandı. İkinci Anadolu Üniversitesi, üçüncü ise Ankara Üniversitesi oldu.
BÜYÜK İLGİ
Arkadaşları tarafından coşkuyla karşılanan pilotlar, havaya atılarak, sloganlar eşliğinde şampiyonluğu kutladı. Ufak kazaların da olduğu yarışlara seyirciler büyük ilgi gösterirken, takımlar için sloganlar atarak destek verdiler.Güneş ve hidrojen gibi enerji kaynaklarıyla çalışan araçların katıldığı yarışlarda, Formula G-Güneş Enerjili Araç Yarışları’na 34 takım ve 39 araç, Hidromobil-Hidrojen Enerjili Araç Yarışlarına ise 22 takım ve 23 araç katıldı.
BÜYÜK ÖDÜLLER
Her iki kategorinin birincilerine 15 bin TL, ikincilere 10 bin TL, üçüncülere de 5 bin TL para ödülü ile madalya verilirken, Tasarım ve Kurul Özel Ödülü olarak ise takım başına 5 bin TL verildi. Yarış sonrası dereceye giren takım pilotları, arkadaşlarıyla şampiyonluğu doyasıya kutladı.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER