Sahtekarlara dikkat: Lastik taktırırken buna iyi bakın!

Zorunlu kış lastiği uygulamasının yürürlüğe girmesiyle birlikte lastikçiler doldu taştı. Trafik ekipleri mevsim lastiği olmayan ticari araçlar 776 lira ceza kesiyor. Lastik ustası Serhat Kurtaran,  sürücüleri eski tarihli lastik sahtekarlığına karşı, "Bayatlamış, tarihi eskimiş lastikleri takmasınlar. Lastik alırken üzerine bakıp dikkat edin" diyerek uyardı

Sahtekarlara dikkat: Lastik taktırırken buna iyi bakın!

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK'in özel haberi

UYGULAMA BAŞLADI
Türkiye genelinde "zorunlu kış lastiği" uygulaması İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla 1 Aralık'ta yürürlüğe girdi. Bakanlık yetkilileri ve trafik ekipleri yollarda, gişelerde ve sınır noktalarında denetim yapmaya başladı. Zorunlu tutulan ticari araçlara, kış lastiğini takmamaları durumunda 776 TL para cezası kesiliyor. Denetimlerin başlamasıyla birlikte sürücüler Sakarya'daki lastikçilere akın etti. İş yerlerinde randevu sistemleri doldu, dükkanlarda araç bıracak yer kalmadı. 


3 KURUŞ İÇİN CANINIZDAN OLMAYIN
Genç lastik ustası Serhat Kurtaran ucuz, kalitesiz olan ve markası bilinmeyen lastiklerin sürücüleri canından edebileceğini belirterek, "İnsanlar kış lastiği takmak için değil, ceza yememek için bunu yapıyor. Bir anda lastiklere yükleniyorlar. Aslında can güvenliklerini düşünmeleri gerekiyor. Bir anda lastikçiler yoğun oluyor bu yüzden. 766 lira cezası var. Bayatlamış, tarihi eskimiş lastikleri takmamalarını tavsiye ederim. Bir lastiğin ömrü 5 yıldır, sonrasında lastik kimyasal olduğu için ham maddesini kaybedip sertleşir ve frende araç kayabilir. Diş aralarında çatlamalar oluşabilir. Bu nedenle lastik alırken tarihlerine ve aldıkları markaya çok dikkat etmeleri lazım. 3 kuruş ucuz olacak diye bilinmeyen bir markayı almayın, canınızdan olabilirsiniz. Ben çok gezmiyorum diyor ama kendilerini ve taşığıdığı kişilerin can güvenliğiyle oynamış oluyorlar. Kış lastiği taktırmayanların aracı frene haddinden fazla kayar, durduramazlar. Can güvenliği için mutlaka kış lastiği taktırın" dedi.


LASTİK ALIRKEN DOLANDIRILMAYIN
Piyasada 4 mevsim yaz lastiğini kış lastiği diyerek satan, eski tarihli lastiklerin satışını yapan lastikçilere dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken lastik ustası Harun Adır ise vatnadaşları şöyle uyardı:  "1987'de çıraktım ve bu zamana kadar başka bir iş yapmadım. Kış lastiği, kışın aracı yolda tutar. İnsanların çoğu farkında, çoğu da değil. Yaz lastiğini 4 mevsim zannediyor insanlar, eski dilden kalmış. İnsnaların işlerine gelmiyor. Ceza yedikten sonra gelenler de var. Uyarı yaptığımız halde takmayanlar da var. Biz insanlara yiyecekleri ceza parasıyla lastik alabileceklerini söylüyoruz. Bu şekilde izah ediyoruz. Kış lastiği takılması gereken bir lastik. 4 mevsim yaz lastiğini kış lastiği diye veren esnaflar var. Böyle arkadaşlarımız var, bunu yapmasınlar. Bu lastiği alırken bakın, üzerinde m ve s harfi olur, kar işareti olur, bunlara dikkat edilmesi gerekir. Eski tarihli lastikler var, raf ömrü belli bunların. 2018, 2017 yılına ait olanlar kullanılır. Fakat 2013, 2014'ten kalanlar artık ömrünü tamamlamıştır" Kış lastiği uygulaması 1 Nisan'a kadar sürecek. Ayrıca 1 Ocak 2020'den itibaren lastikler zamlı fiyatlarla satışa sunulacak. 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 12:58
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 2 ay Önce

lastiklerin raf ömrü 3 yıldır ayrıca lastiklerin depolama şekli var öyle istediğiniz gibi lastikleri depolayamazsınız lastik depolama şekli kalite standartlarına uygun olmalı. Yaz ve kış lastikleri değişimi yapılırsa sizi büyük oranda kazalardan korur ayrıca lastiklerin ömrü uzar (kışın nasıl yazlık ayakkabı giyemiyorsanız kışın arabanıza yaz lastiği takamasınız.