Sakarya Adliyesi'nde bariyer krizi! Polise dava açıldı...

Sakarya Adliyesi'nde yaşanan bariyer krizi ulusal basının gündemine geldi. İddiaya göre bir polis memuru, içinde hakimin bulunduğu aracın girişi için bariyeri açmadı. Bunun üzerine heyette görevli hakimin şikayeti üzerine polis hakkında "Görevi kötüye kullandığı" iddiasıyla dava açıldı

Sakarya Adliyesi'nde bariyer krizi! Polise dava açıldı...

Sakarya Adliyesi'nde geçtiğimiz Temmuz ayında ilginç bir olay yaşandı. Bir dosya üzerinde yapılan yargılama esnasında keşfe gidecek olan Sakarya 7. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi, keşfe gitmek için Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı (ATGV) aracı istedi. Müsait bir araç bulanamayınca mübaşir tarafından sivil bir minibüs temin edildi. Hakim ve beraberindekiler bu minibüs ile keşfe gitti.

BARİYERİ AÇMADI

Keşif işlemlerini tamamlayan heyet, adliyeye dönüş yaptı. Araç ile içeri girmek isteyen keşif heyetine kapıda görevli polis memuru tarafından bariyerler açılmadı. Aracın keşif aracı olduğu belirtilmesine rağmen halen kapıyı açmayan görevli polis, Başsavcılığın sivil araçların adliye içerisine alınmayacağı talimatı olduğunu söyledi. Bunun üzerine Başsavcılık korumasını arayan polis memuru, görevli hakimlerin sicil ve araç plakasını alarak bariyerleri açtı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Bu durum ardından heyette görevli hakim, bariyerleri açmayan polis hakkında suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren polis memuru Mehmet Ü., hangi emir verilirse onu uyguladığını, kampüs girişlerinde özel keşif araçlarının alınmaması konusunda Başsavcılık talimatı bulunduğunu, bu talimat dolayısıyla keşif aracını içeri almak istemediğini ifade etti. Başsavcılık korumasına ulaşarak durumu bildirdiğini ve aldığı yanıta göre araç plakasını alarak bariyeri kaldırdığını kaydetti. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca polis memuru hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar (KYOK) verildi.

YARGILANACAK

Ancak şikayetçi hakim, verilen KYOK kararına itiraz etti. Sakarya 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce itiraz kabul edilerek Mehmet Ü. hakkında 'Görevi Kötüye Kullanma' suçundan dava açılmasına hükmedildi.

"HAKİMİN SAYGINLIĞINI RENCİDE ETTİ"

Hakimlik kararında, olay günü şüphelinin içerisinde mahkeme heyeti olan keşif aracını adliyenin bahçesine almadığı, mübaşirin araçtan inip araç içerisinde mahkemenin hakimi ve heyetin olduğunu söylemesine rağmen şüphelinin talimat gereği kapıyı açamayacağını söylediği ve akabinde bir telefon görüşmesi yaparak araca doğru gelip hakime sicil ve isim sorduğu belirtildi. Sonrasında kapıyı kerhen açtığı, olayın şüpheli ifadesinde büyük ölçüde kabul edildiği kaydedildi. Kararda, şüphelinin bu keyfi tavrının Türk milleti adına karar verme yetkisi bulunan hakimin saygınlığını rencide ettiği ve görevi olduğu halde bariyeri açmaması eyleminin TCK'de tanımlı ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçuna vücut verdiği anlatıldı. Sabah Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 14:11
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 5 ay Önce

Bence, yetkilerini aşmış olan ve mevki sarhoşluğu yaşayan hakim hakkında soruşturma açılmalı.