Sakarya'da 33 milyon TL'lik 'deprem' hamlesi!

Marmara'da deprem riskinin konuşulduğu günlerde Sakarya'da 33 milyon TL'lik ödenekle 19 bina güçlendiriliyor.

Sakarya'da 33 milyon TL'lik 'deprem' hamlesi!

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK'in özel haberi

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, "Şehirdeki okullarda depreme hazırlık için güçlendirme çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Deprem yönetmeliğine göre eğitim binalarımızı yeniden revize ettik. Şu anda 19 binamızda güçlendirme çalışmasını başlattık. En eski okullardan, en yenilere doğru gidiyoruz" diye konuştu.

SAKARYA'DA DEPREM HAMLESİ

Marmara'da deprem riskinin ve depreme hazırlık planlarının konuşulduğu bugünlerde Sakarya'dan bir hamle geldi. İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, şehirdeki okullarda depreme hazırlık için güçlendirme çalışmalarını yoğun bir şekilde başlattıklarını söyledi.

33 MİLYON TL İLE 19 BİNA

Şehirde hasarlı değil, sağlam ve faaliyette olan eğitim binaları yeni "deprem yönetmeliğine" göre güçlendiriliyor. İlk etapta Erenler, Arifiye, Serdivan, Geyve, Akyazı, Sapanca, Hendek, Kocaali ve Kaynarca'daki toplam 19 bina çıkarılan 33 milyon TL'lik ödenekle güçlendiriyor.

İl Millî Eğitim Müdürü Durmuş'un açıklamaları şöyle: 

BİNALAR GÜÇLENDİRİLİYOR

"Şehirdeki 19 binamızın güçlendirmesi çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. 2018 yılında yayınlanan fakat 2019'da yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında proje revize çalışmalarını yaptık. Seyahat yasağına rağmen izinlerimizi aldık. Yapılan çalışmalar neticesinde 19 binanın güçlendirmesi ile ilgili çalışmalara başladık. Bu süreç içinde sadece pandemiyle mücadele değil sorumluluk alanımızdaki işler için de gerekli hassasiyeti göstermeye devam ettik."

KAT SAYILARA BAKILDI


"Bu yıl için ilimize gelen 33 milyon liralık ödeneği de kullanmış oluyoruz. Ciddi bir ödenek kanalı da kullanarak elimizden geleni yapıyoruz. Binalara  güçlendirme çalışmaları hasarlı oldukları için değil yayınlanan deprem yönetmeliğine uygun olması için yapılıyor. Yeni yönetmeliğe göre fay hattına olan mesafelere göre revize edildi. Bu binalar bina önem kat sayısına bağlı olarak yeni deprem yönetmeliğe göre güçlendiriliyor."

EN ESKİ OKULLARDAN EN YENİLERE

"Şunu söylüyorum burada önemli olan meselelerden biri bina önem kat sayısı. Şu anda insanların oturmuş olduğu konutların bina önem kat sayısı 1'dir, okulların ise 1 buçuktur. Okullar, hastaneler yani deprem anında kullanılabilecek yapıların bina önem kat sayısı 1 buçuk üzerinden verilir. Aralarında Kocaali, Hendek, Serdivan gibi 9 ilçemizde güçlendirme çalışmalarını en eski yapılardan en yeni yapılara doğru yürütüyoruz."

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 14:13
banner3
YORUM EKLE