Sakarya'da azalıyorlar! İşte son sığınmacı sayımız...

Göç İdaresi'nin açıkladığı verilere göre Sakarya'da yaşayan sığınmacıların sayısı biraz olsun azaldı

Sakarya'da azalıyorlar! İşte son sığınmacı sayımız...

sakaryayenihaber.com - 
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye'de 'ikamet izni' ve 'geçici koruma' statüsünde yaşayan sığınmacıların sayılarını aralıklarla açıklıyor. Yaklaşık 10 yıldır iç savaşın sürdüğü Suriye'den ülkemize sığınanlar, 'geçici koruma' statüsünde bulunuyor. 
Irak, İran, Suudi Arabistan, Afganistan gibi diğer ülkelerden gelen sığınmacılar ise 'ikamet izni' ve uluslararası koruma ve düzensiz göç gibi statülerde değerlendiriliyor. 

SURİYELİLER
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı son verilere göre ilimizde 'geçici koruma' statüsünde bulunan Suriyelilerin sayısı 17 Nisan itibarıyla 15 bin 169... Bu sayı geçtiğimiz yıllarda 20 bine yaklaşmıştı. 

DİĞER SIĞINMACILAR
Diğer ülkelerden gelen ve Türkiye'de 'İkamet izni' ile yaşayan sığınmacıların sayısı ise 16 Nisan itibarıyla 10 bin 939 olarak belirlendi. 
Uluslararası koruma ve düzensiz göç statüsündekilerin sayıları ise açıklanmıyor. 

BİRAZ AZALDI 
Göç İdaresi'nin 26 Mart verilerine göre Sakarya'da geçici statüdeki Suriyelilerin sayısı 15 bin 180; ikamet izni olan sığınmacıların sayıları ise 11 bin 179 olarak açıklanmıştı. 
Yaklaşık 20 gün içerisinde Sakarya'daki sığınmacı sayısının az da olsa azaldığı görülüyor. 

40 BİNİN ÜZERİNDE 
Bu iki statüdekiler, uluslar arası koruma altındakiler ve kayıt dışı olanlarla birlikte ilimizdeki sığınmacıların sayısının 40 binin üzerinde olduğu değerlendiriliyor. Kaan GÜMÜŞEL

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER