Sakarya'da bir mahalle seçimle ilçe değiştirdi

Arifiye ilçesine bağlanmak için referandum başvurusu yapan Geyve İlimbey'de sandıktan "Arifiye" kararı çıktı.

Sakarya'da bir mahalle seçimle ilçe değiştirdi

sakaryayenihaber.com-

Geyve ilçesine bağlı olan İlimbey Mahallesi sakinleri, yıllardır belediyeden hizmet alamamaktan yakınıyordu. Mahalle halkı, bundan 1 ay önce bir araya geldi ve bu konuda bir toplantı  yaptı. Yapılan toplantıda mahallenin sınır ilçe olan Arifiye'ye bağlanması için gerekli başvuruların yapılması yönünde karar alındı. Sakarya Valiliği'ne yapılan "referandum" başvurusu kabul edildi ve İlimbey halkı 8 Mart'ta sandık başına gitti. Yapılan seçimde 220 mahalle seçmeni bu konuda  tercihini yapmak için sandık başına gitti. Yapılan seçimde 106 kişi Arifiye'ye bağlanmak için oy kullanırken, 75 kişi ise "Geyve'de kalmak istiyoruz" ibaresi üzerine damga basıp oyunu attı. Yapılan bu seçimle uzun yıllardır Geyve'nin mahallesi olan İlimbey artık Arifiye'ye bağlandı. Hizmetlerini artık Arifiye ilçesinden alacak olan mahallenin bir bölümü bu karardan memnunken, aksi yönde oy kullanan diğer kesim ise mutsuz. 

İLİMBEY NERESİDİR?

İlimbey , Sakarya ilinin Geyve ilçesine bağlı bir mahallerdir.Sakarya'nın Geyve ilçesine bağlı İlimbey bu tarihten yaklaşık olarak 120 - 130 yıl kadar önce Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra Batum şehrine bağlı çeşitli köylerden göç eden muhacırlarca kurulmuştur.Kaynak: Geyve ilimbey Köyü  Mahallede ilköğretim okulu vardır ancak faaliyette değildir, taşımalı eğitim ile öğrenciler 1,5 kilometre aşağıdaki Karaçam mahallesinde eğitim görmektedir, Mahallede, içme suyu şebekesi bulunmaktadır, ayrıca her evin kendine ait kanalizasyon sistemi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon, internet vardır.Kaynak: Geyve ilimbey Köyü 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2020, 01:08
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selamettin PULAT
Selamettin PULAT - 11 ay Önce

.... Halkın iradesine saygı duymaktan başka çare yok. Umarım kendileri için de yaralı olur ve bekledikleri hizmetleri alırlar. Keşke toplumun her kesimi bu tür konularda kendi kaderini belirleye bilme konusunda aktif ola bilseler. Sonuçta halk hak ettiği kamu hizmetini ala bilme çabasındalar.