Sakarya'da düğünler tamamen iptal mi?

Sakarya'da düğünler nasıl yapılacak? İçişleri Bakanlığı'nın 81 ile gönderdiği genelgede hangi kurallar yer alıyor? Tüm detaylar haberimizde...

Sakarya'da düğünler tamamen iptal mi?

sakaryayenihaber.com –

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun toplantısında düğünler için yasak kararı aldı. Şimdi herkesin sorduğu soru "Düğünler tamamen iptal mı" ve "Düğünler yapılacak mı?" sorusu.

Genelgede yer alan maddelerin özeti şu şekilde:

- Düğünlerin yeni bir karara kadar nikah şeklinde yapılacak.

- Salonlarda mesafe kuralına uygun olarak kapasitenin 3'te 1 kadar misafir ağırlanacak.

- Düğün salonlarında oyunlar için kullanılan bölümlere de masa ve sandalyeler konulacak ve oyun alanı hazırlanmayaca

- Salonlarda her türlü yiyecek ve içecek servisi yasak olacak

- Nikah merasimlerinde oyun oynanmaması için denetmele yapacak en az bir kamu görevlisi bulunacak.

- Düğünlere 65 yaş üzeri ve 15 yaş altı kişiler katılamayacak(Gelin ve damadın 1. derece yakınları hariç)

İŞTE GENELGENİN TÜM DETAYLARI

1. Sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek.

2. Ancak nikah merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanmasının sağlanacak.

3. Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.

4. Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına, hiçbir şekilde izin verilmeyecek.

5. Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.

6. Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğün veya nikah törenlerine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

7. İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra nikah merasimi şeklindeki düğün ve nikahlarda, bu genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce valiliklere gönderilen genelge ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi sağlanacak.

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takipci halk
Takipci halk - 5 ay Önce

Bu millet yasak tanımaz akşam bile yaptılar kınalarını oynamışlardır birde döne döne son son yazık bu millet akıllanmıycak