Sakarya'da ince hesaplar başladı

İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için 2014 yılında Sakarya Nehri’nden su çekilmeye başlanmıştı. Su kaynaklarının oldukça azaldığı bu günlerde nehirden su çekilmesi yeniden gündeme gelirken, Karasu’da bu uygulamadan gelir elde etmenin yolları aranıyor 

Sakarya'da ince hesaplar başladı

MELEN BİTMEDİ
İstanbul’un su kaynaklarının yetersiz olması sebebiyle başlatılan Melen Projesi hala tamamlanmadı. İlimiz Kocaali ilçesinde bulunan Melen Barajı’ndaki inşaat çalışmaları çok yavaş ilerlerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ marifetiyle mevcut şartlarda su çekmeye devam ediyor. İSKİ internet sitesinde paylaşılan verilere göre geçtiğimiz yıl Melen’den 373 milyon 866 bin 707 metreküp su çekildi. 

AĞIR KİRLİLİK
2014 yılında İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için Sakarya Nehri’nin Karasu’da denize döküldüğü yere yakın bir noktaya pompalar yerleştirilmişti. Nehirden alınan su Melen isale hattına verilerek İstanbul’a taşındı. Sanayi baskısı altında olması sebebiyle ağır kirlilik yaşanan Sakarya Nehri suyunun İstanbul’a verilmesi o günlerden beri tartışılmaya devam ediyor. Günümüzde ise nehirden su çekilip çekilmediği belli değil. 

SİNYAL VERDİ 
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu geçen yılın son günlerinde katıldığı bir programda, “Sakarya Nehri'nin de suyu ile ilgili birtakım eylem planı var” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, “Sakarya Nehri’nin suyu içme ve kullanma suyu olarak kullanılamaz. Ne kadar arıtma yaparsanız yapın, buna müsaade edilmemeli” açıklamasını yaptı. 

KARASU’DA HAZIRLIK
“İstanbul, Sakarya Nehri’nden su çekmeyi sürdürüyor mu?” sorunun cevabı henüz net değilken, Karasu kulislerinde gelir elde etme hesapları yapılıyor. Karasu Belediyesi’nin, ilçe sınırlarındaki nehirden su çeken İBB’den su karşılığında bir ücret istemesi gündeme geldi. Borç batağındaki belediyenin bu talebi hangi mevzuata göre yapabileceği araştırılıyor. Konu, önümüzdeki günlerde oldukça tartışılacak. 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 10:03
banner3
YORUM EKLE