Sakarya'da intihar vakaları neden arttı?

Psikolog İlhan Bozkurt, kovid-19’un dünyadaki tüm toplumların ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yarattığını belirtirken, Sakarya'da da artan intihar vakalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Sakarya'da intihar vakaları neden arttı?

Serkan OK – Merve KURTULAN'ın haberi 

Anadolu Psikologlar Derneği Başkanı Uzman Klinik Psikolog İlhan Bozkurt, kovid-19 salgınının insan üzerindeki psikolojik etkisi, son zamanlarda Sakarya’da artan intihar vakaları ile ilgili değerlendirmede bulundu. 
‘İNTİHAR VAKALARI SON 10 YILDA ARTTI’
İntihar vakalarının dünya genelinde son 10 yılda artış gösterdiğini ve ortalama her 40 saniyede 1 kişinin yanlış bir yol seçerek intihar nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Başkan Bozkurt, “Son dönemlerde hemen hemen her ay Sakarya basınımıza da yansıyan intihar vakaları hepimizi derinden etkileyip üzüyor. Sakarya’da basına yansıyan intihar vakalarına baktığımızda bunların genellikle ölümle sonuçlanan ciddi girişimler olduğunu, vefat edenlerin bazılarının muhtemelen sorunlarının çözümü için ruh sağlığı uzmanlarından yardım almadığını bazılarının ise psikolojik tedavi gördüğünü ancak muhtemelen tedavisini aksattığını öngörebiliriz” dedi. 
‘ÖLÜMLERİN BAŞINDA İNTİHAR GELİYOR’
Toplumlarda intihar vakalarının ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yer aldığına dikkat çeken Bozkurt, intihar vakalarının genç nüfusun ölüm nedenleri arasında ise 2’nci sırada yer aldığını kaydetti.  Bozkurt, dünyada intihar nedeniyle hayatını kaybedenlerinin sayısının yılda 800 bin olduğunu vurgulayarak, “Bu sayıdan çok daha fazla sayıda ise ölümle sonuçlanmayan girişimler var. İntiharın psikolojik sosyal ve ekonomik nedenler olmak üzere birçok nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Bazı psikolojik hastalıklar buna yol açabiliyor ve alkol ile madde kullanımı yalnızlık ekonomik sorunlar intihar düşüncelerine yol açabiliyor. Her ne sebep olursa olsun intihar düşüncesi sağlıklı bir zihnin eseri değildir” diye konuştu. 
‘RUH SAĞLIĞI OLMADAN SAĞLIK OLMAZ’
‘Ruh sağlığı olmadan sağlık olmaz’ diyen Bozkurt, “İnsan beden ve ruhsal yapıdan oluşan bir varlıktır. Bu nedenle ruh sağlığının bozulması tüm varlığını etkiler. Kovid-19’un intihar girişimleri üzerinde etkileri oldu mu diye düşünecek olursak: Kovid-19 sürecinin dünyadaki tüm toplumların ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu bir gerçek. Salgın nedeniyle ruh sağlığı ciddi anlamda etkilenen toplumların her türlü psikolojik strese ve zorluğa karşı psikolojik dayanıklılığı da azaldı. Dolayısıyla bazı insanların zihnine sağlıksız şekilde gelen intihar düşüncelerine karşı koymasını sağlayacak psikolojik dayanıklılık üzerinde salgının olumsuz etkilere neden olması muhtemel bir durumdur. Olumsuz düşüncelere karşı koyacak psikolojik dayanıklılık azaldığında birçok psikolojik sorun ve olumsuz davranış açığa çıkabilir” şeklinde konuştu. 
‘İNTİHAR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR’
Bozkurt, intiharın büyük ölçüde önlenebilen bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyleyerek, “Toplumun her kesimi bu konuya önem vermeli ve üzerine düşenleri hassasiyetle yerine getirmeli. Doğru yerlerden yardım alındığında aslında çözülebilecek sorunlar veya tedavi edilebilecek hastalıklar nedeniyle ne yazık ki canlar heba olabilir. Bu nedenle intihar önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur ve hiçbir sorunun çözümü değildir. Psikolojik tedavi görenlerin aileleri bu konularda bilgilendirilmeli, ruh sağlığı hizmetlerine ulaşım kolaylaştırılmalıdır. Unutmayalım ki bir canı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış gibidir ve haksız yere bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir” ifadelerini kullandı.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 13:47
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
No name
No name - 4 ay Önce

Ailelerin çok duyarlı olması ve nasil bir davranış sergilemesi gerektiği ile ilgili bilinçli olması gerekli. Gençlerin intihar eğilimleri var ise bunu sezmek ve önlemek adına ailelerin de danışmanlık alması gerekli. Güzel bir konuya temas edilmiş.

Önemli bir konu
Önemli bir konu - 4 ay Önce

Sakaryada son zamanlarda hemen hemen her ay, ya bir intihar haberi ya da bir şiddet cinayet vb. haberler okuyoruz. Toplumun bilinçlenmesi için bu tür değerlendirmelere ihtiyaç var. Sakarya Yenihaber muhabirleri çok önemli bir konuyu gündeme getirmiş. Evet: "İntihar çözüm veya kurtuluş değildir!"

Önemli bir konu
Önemli bir konu - 4 ay Önce

Sakaryada son zamanlarda hemen hemen her ay, ya bir intihar haberi ya da bir şiddet cinayet vb. haberler okuyoruz. Toplumun bilinçlenmesi için bu tür değerlendirmelere ihtiyaç var. Sakarya Yenihaber muhabirleri çok önemli bir konuyu gündeme getirmiş. Evet: "İntihar çözüm veya kurtuluş değildir!"

Savaş
Savaş - 4 ay Önce

Ülkemizde intihar eden kişilerin büyük bölümü zengin ve parası çok olmayan kişiler.

Cennet umut
Cennet umut - 4 ay Önce

Ülkemizde intihar edenlerin en az yüzde 90 ı zengin ve parası çok olmayan kişilerdir evet çünkü parası çok olan biri için bu dünya cennettir para çoğu şeye ulaşabilmelktir bir hastalığınız varsa bile en iyi doktor ve hastanelere yüksek paralar verip ameliyat oluyorsunuz para sağlık ve huzurdur. Hayatta Çoğu şey para.

Vatandaş
Vatandaş @Cennet umut - 4 ay Önce

Aslında intihar eden zenginler de var fakirler de var. Ekonomik zorluklar faydası olmayan intihar nedenlerinden sadece biri olabilir.