Sakarya'da neden bu kadar çok yılan var?

Şehirde kırsal kesimde sayıları iyice artan ve boylarının büyük olmasıyla da dikkat çeken yılanlar 2 haftada 10 kişiye saldırdı. Son günlerde çok sayıda yılan görülmesiyle ilgili uzmanından bu yorum geldi 

Sakarya'da neden bu kadar çok yılan var?

sakaryayenihaber.com - 
Sakarya genelinde sıcaklıkların da 30 derecenin üzerine çıkmasıyla birlikte yılan vakaları görülmeye başladı. Karasu, Kocaali, Hendek, Akyazı ve bir çok ilçeden haber merkezimize yılan fotoğrafları ulaştı. Vatandaşlar bahçe, arazisinde karşılaştıkları çok sayıda yılanı öldürdü. Bu anları kaydeden vatandaşlar fotoğrafları paylaştı.
10 KİŞİYE SALDIRDI
Yaptığımız araştırmaya göre Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, son 10 günde bir çok ilçede 12 kez "yılan çıkarma" vakasına gitti. Son 2 haftada tarla ve bahçesinde vakit geçiren yaklaşık 10 kişi ise yılan saldırısına uğradı. 112 ekiplerinin müdahale ettiği vatandaşlar bölgedeki hastanelere kaldırıldı.
YILDIZ: PANİK YAPMAYIN
Yenihaber'e konuşan Veteriner Hekim Mustafa Yıldız şunları söyledi: "Yılanlar kimyasal maddeleri hiç sevmezler. Bizen çok daha uyanıklar. Bahçelerde korona sebebiyle pek ilaçlama yapılmadı, bu yüzden çoğaldılar, havaların ısınması da faktörü. Yılanların büyük olması ise ırklarıyla ilgili. Bu hayvanlar doğayı temizliyor, insanlar buna şükretmeli"
ÖLDÜRÜCÜ ZEHİR TAŞIYAN YOK
Bunları kediler yakalayıp öldürüyor. Kedi popülasyonun azalması sebebiyle olabilir. 
Ülkemizde tek seferde ısırıp öldürecek kadar zehirli yılan yok. 3 hafta sonra yılanların sayısı çok azalır.Doğanın içindeler, insanın olduğu bölgeye gelmez. Kimysalın bulunduğu fabrika bölgelerinde asla göremezsiniz. Paniğe gerek yok" Azim ÇELİK 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 15:21
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kudret Arı
Kudret Arı - 4 ay Önce

Bizim mahallede bir kişiyi ısırdı ama Allah korudu ama ölmedi şükür,

SIRADAKİ HABER