Sakarya'da okullar açılır mı? Fazilet Durmuş konuştu

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Sakarya'da okulların açılmasıyla ilgili yapılan görüşmeleri anlattı

Sakarya'da okullar açılır mı? Fazilet Durmuş konuştu

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK

İçişleri Bakanlığı, okulların açılmasıyla ilgili karar yetkisinin İl Hıfzıssıhha Kurullarına öncülük eden valiliklere bırakıldığını açıklamıştı.


İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Sakarya'da okulların açılmasıyla ilgili yapılan görüşmeleri anlattı.

Durmuş, konuyla ilgili kararın Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın başkanlık ettiği Sakarya Hıfzıssıhha Kurulunda yapılacak olan değerlendirmeye göre şekilleneceğini söyledi.

OKULLAR AÇILIR MI?

Durmuş, Sakarya'da okulların açılma durumuyla ilgili,"Mevcut uygulamamızda değişiklik söz konusu değil. Vaka sayılarına baktıkça bu konuda değerlendirme yapacağız. Burada da sağlık müdürlüğü ve valimizin öncülüğünde değerlendirme yapılır, ona göre karar verilir. Okula gönderilen kişiler de isteğe bağlı, tercih onların mecburiyet yok. 8 ve 12. sınıf öğrencilerinde Destekleme ve Yetiştirme Kursu(DYK)'na katılım oranı yüzde 80 civarında" dedi

DIŞARDAN KAPMIŞ OLABİLİRLER

Milli Eğitim Müdürü Durmuş okullarda korona tespit tespit edilmesiyle ilgili, "Bir öğrencide çıkıyor sınıfın tamamını karantinaya alıyoruz. Diğer öğrencilerde çıkmamış onlar sadece tedbir amaçlı evlerindeler. Okullarımızı dezenfekte ediyoruz, riske etmemek adına. Sınıflara 14 gün uzaktan eğitim yaptırıyoruz bu tarz durumlarda. Dışarda ailelerinden kapmış olabilirler, ya da farklı bir yerde de kapmış olabilirler" diye konuştu.

PANİK YOK 

Panik olacak bir durumun olmadığını belirten Durmuş, "Panik olacak bir durum yok. Çember de daralıyor ama okullarımızda gerekli tedbirleri alıyoruz. Takip ettiğimiz için bunları duyuyorsunuz, etmiyor olsaydık bunları kimse bilmezdi. Haftalık dezenfekte çalışmalarımız sürüyor. Burada karşılaştıkları risk neyse, dışardakiyle aynı. Tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 20:08
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER