Sakarya'daki 4 intihar için: Madde ve silah

Sakarya Piskologlar Derneği Başkanı uzm. piskolog İlhan Bozkurt, şehirde son 1 ayda yaşanan intihar vakalarıyla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı

Sakarya'daki 4 intihar için: Madde ve silah

Sakarya'da bilindiği üzere son günlerde 4 kişinin intihar ettiği haberini almıştık. Bundan önceki süreçlerde de intihar vakalarının çoğalması vatandaşlar arasında da büyük tedirginlik yaratmıştı. 

Basına yansıyan intihar girişimleri konusunda Anadolu Psikologlar Derneği adına açıklama yapan dernek başkanı Uzm.Klinik Psikolog İlhan Bozkurt dikkat çekici ifadeler kullandı.

Bozkurt, intihar olgularının önlenebilir durumlar olduğunu ve  bu konuda kamu kurumlarının yanı sıra; basın mensuplarına, üniversitelere, eğitimcilere, din görevlilerine ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere toplumun hemen her kesimine önemli görevler düştüğünü söyledi.

Açıklama şöyle:

ERKEKLER FAZLA

Tüm Dünyada ve Türkiye’de ruhsal hastalıklar gibi intihar vakaları da ne yazık ki giderek artmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumunun 2018 verilerine göre: Ülkemizde 2000'li yılların başlarında yıllık 2000'li rakamlarla ifade edilen intihar sonucu ölüm vakaları, 2012 yılından itibaren 3000'li rakamlara çıkmıştır. İntihar nedeniyle ölen erkeklerin oranı kadınlara göre yüzde 75 daha fazladır. 

ŞİZOFRENİ, ALKOLİZM, KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Araştırmalar, intihar girişiminde bulunanların %90'ından fazlasının o sırada psikolojik bir rahatsızlığının olduğunu göstermektedir. İntihar davranışı için risk, psikolojik rahatsızlığın tipine göre değişmektedir. İntiharların yaklaşık %60'ının depresif bozukluk ve bipolar bozukluktan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Ayrıca şizofreni, alkolizm ve kişilik bozukluğu, daha önce intihar girişiminde bulunmuş olmak da intihar riskini artırmaktadır.

ALKOL, HAP, SİLAH, UMUTSUZLUK

Sizde veya bir yakınınızda şu belirtiler varsa psikolojik yardım alın sizde veya bir yakınınızda şu belirtilerden bazıları varsa mutlaka bir ruh sağlığı uzmanına veya hastanelerin acil servislerinde bulunan psiko-sosyal destek birimlerine başvurunuz. Kendine zarar verme veya yaşamına son vermeye yönelik düşünceler ya da ifadeler. Eskiden hoşlandığı aktivitelere olan ilgiyi kaybetmek. Ölümle ilgili düşüncelerin artması. Alkol ve uyuşturucu madde kullanımında artış. Yaşamanın anlamsız olduğu düşünceleri. Köşeye sıkışmışlık hissi ve umutsuzluk. Silah veya hap gibi şeyler temin etme. Umursamazlık. Ani duygu değişimleri,  başkalarının duymadığı ve intihara yönlendiren sesler duymak.

HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR

Yapılan araştırmalarda intihar haberlerinin medyada sunuluş şekli ile intihar riskindeki artış arasında önemli bir ilişki olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle intihar girişimi haberlerinin veriliş şekli başka intihar girişimlerini tetikleyebilir ve okuyucu tarafından intiharın sorunlar için bir çözümmüş gibi algılanmasına neden olabilir. Bu tür haberlerde:  intihar yönteminin ve gerçekleştiği mekanın açık bir şekilde belirtilmemesi, intihar kelimesinin çarpıcı şekilde kullanılmaması, haber detayında intiharda rol oynayan psikososyal nedenlerin intihar konusunda eğitimli Klinik psikolog  görüşleri ile aydınlatılması, altta yatan bir psikolojik sorun varsa bunun  belirtilmesi, yaşanan sorunların çözümü için başvurulabilecek yerlerin belirtilmesi,kurbanı onurlandıracak, romantize edecek, özendirecek  ifadelerden kaçınılması gerekmektedir."

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2020, 00:55
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuri Turunç
Nuri Turunç - 5 ay Önce

Anadolu Psikologlar Derneğin başkanı Uzm.Psikolog İlhan Bozkurt beyefendinin tespitleri ve yaklaşımı çok önemli..
İntihar teşebbüsünde bulunanların eğitimine de önem vermek gerekiyor..
Profesyonel bir destek ile bir çok intihar eyleminin önüne geçmek mümkün...
Sağlıklı , mutlu yarınlara....

burak
burak - 5 ay Önce

sayın hocam goruslerinize uzman birisi olarak katılıyorum bu tür vakaların kesinlikle bir destek akması gerektiğini düşünüyorum. saygılarımla.

Umut
Umut - 5 ay Önce

Toplumda psikolojik sorunlar artıyor ve bu boyuta gelip hayatına son veren insanlar var. Aileler burada anlatılan belirtileri yakınlarında gördüğünde tedaviye götürmeli. Bilgilendirilme için teşekkürler, Sakaryada şiddet olayları malum, o nedenle böyle organizasyonlara çok ihtiyaç var, devamını bekleriz, çalışmalarınızda başarılar.

SIRADAKİ HABER