Sakarya'daki çocuk evlilikleri için çarpıcı açıklama!

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Elif Erdem Düzgün, TUİK'in açıkladığı Sakarya'daki çocuk evlilikleriyle ilgili çarpıcı konuştu. Düzgün,"TUİK 2019'da 153 evlilik olduğunu açıkladı, resmi olanlardan fazlası olduğunu düşünüyorum. Sakarya gibi bir şehirde bunu konuşuyor olmak bile utanç verici. Sayı sıfırlanana kadar sevinmeye hakkımız yok" dedi

Sakarya'daki çocuk evlilikleri için çarpıcı açıklama!

sakaryayenihaber.com-

Azim ÇELİK / Özel Haber

SERT KONUŞTU
Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre 2018 yılında 194 olan çocuk yaşta evlenen sayısının, 2019 yılında 153'e düşerek azalış gösterdiği açıklanmıştı. Sakarya'da çocuk istismarına karşı en ön cephede savaşan hukukçulardan biri olan Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Elif Erdem Düzgün, Sakarya Yenihaber Gazetesi'ne konuyla ilgili konuştu.


BUNA SEVİNEMEYİZ
Açıklanan sayılara sevinmenin doğru olmadığını belirten Düzgün, "Sakarya'da 2018'de 194, 2019'da ise 153 çocuğumuz var. Bu sayının düşüşü bizim için sevindirici olmamalı, sıfırlandığını görene dek sevinmeye hakkımız yok. Sakarya bir Büyükşehir, Marmara bölgesinde hem ticari hem sınai anlamda onemli yerimiz var. Buna rağmen çocuk evliliklerini konuşuyor olmamız utanç verici." dedi.


KAYITLI OLMAYANLAR DA VAR
Avukat Düzgün, Sakarya'da açıklanan verilerin dışında kayıt altına alınamayan bir çok çocuk evliliğin bulunduğuna dikkat çekerek, "153 açıklandı ama bu sayının daha fazla olduğunu düşünüyorum. Kayıt dışı bir çok çocuk evliliğe zorlanıyor. Ancak bu durum kız çocuğu hamile kalıp hastaneye gittiğinde yada ihbarla ortaya çıkıyor. Bunun dışında kayıt altına almak mümkün değil. Küçük bir kız  çocuğuna bunu  yapmak çocuk istismarıdır. Sakarya gibi bir şehirde bunu konuşmaktan utanıyorum. Ülkede mağduriyetler yaratılarak bu durumun kabul edilir hale getirilmesi yönünde algı oluşturmaya çalışıyorlar." diye konuştu. 


ÇOCUĞUN RIZASI OLAMAZ
Ulusal medyada bu durumu normalleştirmeye çalışan köşe yazarlarına sert çıkan Düzgün şöyle dedi: " Köşe yazarı olduğunu iddia eden kişiler çocuğun rızası olduğundan bahsederek bu suçluları mağdur gösteren hikayeler yazıyor. Çocuktur bu, çocuğun rızası olamaz. Çocuğa yönelik cinsel istismar suçunda failin mağdurla evlenmesi halinde cezanın ortadan kaldırılması yönünde bir çaba bulunuyor. Çağ dışı bir düzenlemeyi isteyenler var. Önümüzde 23 Nisan var, çocuklarımızın yüzüne yüzümüz kızarmadan bakabilmek için bu durumun karşısında durmalıyız"

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
ZekiYILDIRIM
ZekiYILDIRIM - 7 ay Önce

Harikasın Avukat hanım.Tehanım.Teşekkürler.

SIRADAKİ HABER