Sakarya'daki özel yurtları korona vurdu!

Kovid-19 salgınına karşı tedbir amaçlı MEB ve YÖK uzaktan eğitim modeline geçerken alınan kararlar nedeniyle özel yurtlar boş kaldı.

Sakarya'daki özel yurtları korona vurdu!

Koronavirüs salgını nedeniyle Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) uzaktan eğitim modeline geçti. Alınan kararlarla birlikte Sakarya’daki özel yurtlar öğrencilerin olmaması sebebiyle boş kaldı. Tüm Yurt İşverenleri Sendikası (TÜYİSEN) Sakarya İl Temsilcisi Akif Akyıldız, Sakaryalı yurt işletmecilerinin zorlu bir dönemden geçtiğini vurguladı. Uzaktan eğitim modelinin yurtları direkt etkilediğini söyleyen Akyıldız, “Yurtlarımız boş, şu an kapalıyız. Sakarya’daki pek çok yurtta kapısına kilit vurdu” dedi. Pandemi sürecinin başından bu yana sorunlar yaşadıklarını belirten Akyıldız, “Mal sahiplerimizle görüşmelere başladık. Kısmi bir yardımları oldu ama bizim şu an gelirimiz yok. Normal süreçte bu zamanlarda yüzde 60 bir doluluk oranına sahiptik, bu oran şu an sıfır. Devam eden kayıtlarımız ise hizmet almadıkları için ücretlerinin yarısını ödüyor” dedi.

‘TEDBİRLERİ ALDIK’

Sakarya’da iki öğrenci yurdu işlettiğini söyleyen ve kovid-19 kapsamında tüm önlemleri aldıklarını dile getiren Akyıldız, “Üniversiteler normalleşme süreci ile açılsaydı, Sağlık Bakanlığı’nın yurtlar için çıkardığı genelgeye göre pandemi kurallarına uygun olarak her şeyimizi hazırlamıştık, tüm oda ve ortak kullanım alanları hazırlandı. Öğrencilerimizi sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde ağırlayacaktık. Normalleşme süreciyle her sektörde bir düzelme gerçekleştirilirken eğitim sektörüyle birlikte yurtların açılmasını isterdik” diye konuştu.

‘GÖRÜŞME YAPMIŞTIK’

Uzaktan eğitim modeline geçilmeden önce yaşadıkları sorunları, üniversiteye bildirdiklerini söyleyen Akyıldız, “Üniversiteye endişelerimizi dile getirdik, hibrit bir model uygulanmasını bekledik ama uzaktan eğitim kararı ile birlikte yurtlar boş kaldı. Nasıl ayakta kalacağımızı ben dahil pek çok yurt işletmecisi bilmiyoruz. Serdivan öğrenci ile yaşayan bir bölge. Öğrenci olmadığında buradaki her sektör olumsuz etkilendi, fakat yurtlar yüzde yüz etkilenen sektörlerden oldu” şeklinde konuştu. 

‘DESTEK BEKLİYORUZ’

Yurt işletmecileri olarak pandemi döneminde devletten bu süreçte beklentileri olduğunu vurgulayan Akyıldız, “Stopaj ve vergi ödeme gibi yükümlülüklerimiz var. Bunların da bizim gelir elde ettiğimiz zaman ödemeye başlanmasına yönelik düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Aynı zamanda sendika olarak yaptığımız araştırmalara göre yurt dışındaki devletler de açılmayan sektörlere yasa çıkartmışlar. Yurt dışında açılmayan sektörlerden mal sahipleri kira alamıyor. Bizi böyle koruyan ve şu an ki sıkıntılarımızı hafifletecek ve sektörde kalmamıza yardımcı olacak bir yasa düzenlemesi olabilir. Destek bekliyoruz” dedi. 

‘UMUDUMUZ BAHARA’

Akyıldız, olumsuz durumu yurt işletmecileri olarak en az zarar ile yönetmeye çalıştıklarını belirterek, “İkinci dönem okullar açılırsa kiralarımızı ve zararımızı belki bahar döneminde telafi edebiliriz. En azından ayakta kalmak istiyoruz. İnşallah bahar döneminde okullar açılır. Biz bu konuda umudumuzu kaybetmiyoruz” dedi. Merve KURTULAN

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 20:37
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emirhan demirci
Emirhan demirci - 5 ay Önce

Herkese çözüm bulundu ama yurt işletenlere bir çözüm bulunmadı bizde yurt işletiyorduk battık Allah hepimizin yardımcısı olsun işimiz çok zor umarım yakın zamanda bir çözüm bulunur