Sakarya'dan Barış Pınarı Harekâtı'na tam destek!

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ev sahipliğinde bir araya gelen Sakarya hür teşebbüs camiası, meslek ve sivil toplum kuruluşları, İlimizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları Barış Pınarı Harekatına destek vermek amacı ile bir araya geldi

Sakarya'dan Barış Pınarı Harekâtı'na tam destek!

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde SATSO’da düzenlenen ortak açıklama SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ tarafından yapıldı. Başkan Altuğ; “ Sakarya Barosu, Sakarya Ticaret Borsası, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Akyazı Ticaret Ve Sanayi Odası, Akyazı Ticaret Borsası, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği, Sakarya Sanayici Ve İş Adamları Derneği, Sakarya Genç İş Adamları Derneği, Patronlar Platformu, Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Hak-İş/Hizmet-İş Sakarya İl Temsilciliği, Memur-Sen Sakarya İl Temsilciliği, Türkiye Emekliler Derneği Sakarya İl Temsilcisi, Türk-İş/ Demiryol-İş Sakarya İl Temsilciliği, Kamu-Sen Sakarya İl Temsilciliği, TZOB- Sakarya İl Temsilciliği,  ASKON Sakarya Temsilciliği, Arifiye Esnaf ve Sanayici İş Adamları Derneği Temsilcileri olarak hep birlikte bugün buradayız” dedi.
TAM DESTEK
81 İl’de aynı anda tüm Odalar ve Borsalarla birlikte yapılan açıklama ile kamuoyuna seslenen Sakarya hür teşebbüs camiası, meslek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Barış Pınarı Harekatına tam destek verdi. 
BARIŞ ORTAMI
Yapılan ortak açıklama şöyle:
“Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır.  Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz.
HUKUKA UYGUNDUR
Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur.
AÇIK TEHDİT
Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır. Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir. Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez. 
BARIŞ VE HUZUR
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir. Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterilmektedir. Zaten bunu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı harekâtlarında da gösterdik. Önceden terörün hâkim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi.
YEREL HALK DESTEKLİYOR
Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır. Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir.
“DAHA ÇOK ÜRETECEĞİZ”
Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz. Son olarak, şunu da herkesin bilmesini istiyoruz. Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir. Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir.
BİLGİ KİRLİLİĞİ
Üst kuruluşlarımız, yurtdışındaki muadilleri olan kurumlar ve üyesi oldukları uluslararası kuruluşlar nezdinde çalışmaya ve ülkemizin bu haklı duruşunu aktarmaya başladılar. Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür. Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir.
“İNANCIMIZ TAM”
Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Allah, yar ve yardımcımız olsun."


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 13:47
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER