Sakarya'dan Türk Tabipler Birliği'ne tepki

Aralarında Sakarya Tabipler Odası’nın da bulunduğu 12 Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Rasime Şebnem Korur’un istifa etmesi için ortak bildiri yayınladı

Sakarya'dan Türk Tabipler Birliği'ne tepki

Ordu, Amasya, Giresun, Tokat, Trabzon, Çorum, Rize, Artvin, Karabük, Sinop, Zonguldak ve Sakarya Tabipler Odası Başkanlıkları ortak bildiri yayınlayarak geçtiğimiz gün Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanlığı’na seçilen Rasime Şebnem Korur’un istifasını istedi.

67 YIL ÖNCE KURULDU

Ortak bildiride, “Ülkemizin en güzide meslek grubunun birlikteliğini sağlamak ve toplum sağlığını korumak amacıyla 1953 yılında kurulmuş ve sınırları da 6023 sayılı kanunu ile çizilmiş Hekimlerin ortak çatısı niteliğindeki Türk Tabipler Birliği, mevcut gücünü sadece hekimlerden almaktadır. Türk Tabipler Birliği’nin Merkez Konseyi’nin başkanlık seçiminde, haklılığına ve misyonuna zarar vermeyecek, toplum nezdinde saygınlığını zedelemeyecek bir ismin başkan olarak belirlenmesi çok önem arz etmekteydi” denildi.

‘İSTİFALARIN ÖNÜNE GEÇİLMİYOR’

Bildirinin devamında, “Türk Tabipler Birliği’nin sorguladığı hatta kapatılmasının gerektiği gibi haksız söylemlerin ayyuka çıktığı, hekimlerimizin ve insanımızın pandemi nedeniyle bizlere en fazla ihtiyaç duyduğu günlerde ulusal birlik ve bütünlüğümüzde uyuşmayan kişilerin üst yönetime ve başkan olarak seçilmesi, burada etkin olarak görev alacak pozisyona getirilmesi, daha şimdiden başlamış olan, odalarımızdaki ve birliğimizdeki üye istifalarının, kayıplarının ve çözülmenin önüne geçilemeyeceğinin delilidir” ifadelerine yer verildi.

‘RAHATSIZIZ VE KAYGILIYIZ’

‘Bu konuda rahatsızlık ve kaygı duyduğumuzu belirtmek iteriz’ denilen açıklamada, “Korkumuz odur ki, böylesi bir seçim Türk Tabipler Birliği’nin kapatılması yönündeki telkinler ve siyasi söylemlerin kamu vicdanında meşrutiyet kazanmasına yol açacaktır. Bu nedenle hekimleri temsil yeteneği olan Türk Tabipler Birliği’nin başkanlığına getirilmiş kişinin yeniden tüm bu yönleriyle düşünülmesini, yukarıda bahsettiğimiz olumsuz özelliklerden arınmış, hekimlerin haklarını, menfaat ve esenliğini amaç bilen liyakat sahibi bir hekimin getirilmesini talep ediyoruz” denildi. Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 15:22
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER