Sakarya esnafı için kritik geri sayım! O tarihi bekliyorlar...

Yaklaşık 4 aydır kapalı olan kafe ve restoran işletmecileri Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği mart ayına kitlendi. Kovid-19 sürecinde kepenk kapatma durumuna gelen esnaf, umutla mart ayını beklemeye başladı

Sakarya esnafı için kritik geri sayım! O tarihi bekliyorlar...

sakaryayenihaber.com-Serkan OK-Şevval GEÇİN/ÖZEL HABER

ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Kovid-19 tedbirleri kapsamında yaklaşık 4 aydır kapalı olan kafe ve restoran işletmelerinin beklediği güzel haber, önceki gün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, esnafların umutla beklediği kademeli normalleşmenin illerdeki vaka sayılarına göre mart ayı itibariyle başlayabileceğini, bu kapsamda işletmelerin de açılabileceği mesajını verdi.

SAKARYA LİSTEDE YOK

Bakan Koca’nın son paylaştığı tabloya göre en yüksek vaka sayısı bulunan 10 il arasında Trabzon, Rize, Ordu, Giresun, Samsun, Osmaniye, Tokat, Karaman, Adıyaman ve Gümüşhane yer alıyor. Normalleşmeye en yakın olan iller ise tabloya göre şöyle; Şırnak, Hakkari, Bitlis, Batman, Van, Mardin, Muş, Diyarbakır, Kars ve Siirt. Günlük vaka sayısı 100’ün üzerinde olan Sakarya ise 2 listede de yer almadı. Ülke genelinde olduğu gibi Sakarya’da da esnaf ve sanatkar, dükkanlarını açmak için bekleyişte. Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, konu ile ilgili değerlendirmede bulundu.

“BEKLENTİLERİMİZ VAR”

Başkan Alişan, “Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme takvimi esnaf ve sanatkarımız için son derece önemlidir. Gerekli önlemlerin alınarak kısıtlamaya tabi olan işletmelerimizi karar vericilerin koordinesinde bir an önce açmak istediğimizi bu vesile ile yeniden dile getirmek istiyorum. Umudumuzu yitirmedik, beklentilerimiz devam ediyor. Bir an önce dükkanlarımızı açmak istiyoruz” dedi.

“DAHA DİKKATLİ OLUNMALI”

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) yiyecek, içecek ve konaklama hizmetlerini temsil eden 5’nci Meslek Komitesi Başkanı Hasan Alptekin de işletmelerin gerekli tedbirlerin alınarak açılabileceğini söyledi. Alptekin, “Bu süreçte her zamankinden daha fazla dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü artık salgın maddi ve manevi olarak önemli bir toplum meselesi haline geldi. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi yavaş yavaş normalleşme sürecinin içine giriyoruz. Aşılanmanın da arttığı bu dönemde bu fırsatı çok iyi değerlendirip salgına karşı çok dikkatli olmalı ve kurallara çok daha fazla uymalıyız. Denetimlerle beraber bu restoranların açılması taraftarıyız. Elimizi taşın altına koymamız lazım. Herkes maddi ve manevi olarak toplumu düşünmek zorunda. Esnaflar büyük bir kan kaybı yaşadı” diye konuştu. 

“SAKARYA OLABİLİR”

Alptekin, “Biz 5’nci Meslek Komitesi olarak bu süreçte işletmeci arkadaşlarımızla olabildiğince kenetlenerek sektörlerimizin kamu kurumlarımızın ve STK’larımızın nezdinde hep duyurmaya çalıştık. Kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız da bizleri dinleyerek düşüncelerimizi olumlu karşıladılar ve destek olma adına da ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalıştılar. Bu sürecin hep beraber üstesinden geleceğiz. Hepimiz için hayırlısı olsun. Sakarya şu anda orta riskli iller arasında bulunuyor. Hepimiz topyekun salgınla mücadele ediyoruz. Sosyal mesafe kurallarına uyarak, hijyene dikkat ederek yaşıyoruz. Kafe ve restoranların da tedbirlerle açılmaması için hiçbir sebep kalmaz. İşletmelerin açılacağı iller arasında Sakarya’nın da olacağını düşünüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 10:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
değerli başkanım
değerli başkanım - 2 hafta Önce

özel halk otobüs esanıfınıda unutmayın lütfen.Mazotu bile karşılayamıyoruz.cok büyük sıkıntı icerisindeyiz.Bizlerde bu destekten yararlansak cok iyi olur.senetler kredileri ödeyemez durumdayız..