Sakarya Gaza Sahası için "Karasu" detayı

Sakarya'ya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, "Sakarya Gaz Sahası, Sakarya’yı büyük yeni bir merkez yapacak altyapı burada kurulmalı. 150 km lik bir uzaklıkta en uygun yer Karasu’da" dedi.

Sakarya Gaza Sahası için "Karasu" detayı

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsüne yönelik firmaların tedbirlerini eksiksiz aldıklarını tescillemek amacıyla TC. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Türk Standardları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen denetimlerde Sakarya’dan 25 firma, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Sakarya Ticaret Borsası olmak üzere toplam 27 kurum ve kuruluş; “TSE COVİD-19 Güvenli Üretim, Güvenli Hizmet, Güvenli Turizm Belgesi ve Okulum Temiz” belgesini almaya hak kazandı. 

“Sakarya üzerine titrememiz gereken bir şehir”

Törene katılan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede Sakarya’nın ülke ekonomisindeki yeri ve önemine değinerek şunları dile getirdi: “Sakarya'yı Bakanlık olarak çok önem arz ediyor olarak görüyoruz. İlin erkleriyle sürekli iletişim halindeyiz. Sakarya'ya ayrı bir önem veriyoruz. Burası Türkiye'nin kavşak noktası olarak görülüyor bu şehir. Zaten Marmara Bölgesi ekonominin döndüğü halkadır. Bu şehir de Türkiye endüstrisini sırtında taşıyor. Bazı şehirler var ki ekonomiyi sırtında taşıyan şehirleri. Sakarya'da böyle bir bölgede yer alıyor. Sakarya’nın sanayi alanlarının toplam alana oranı yüzde 1 bile değil.  En büyük sıkıntısı sanayi alanları üretemiyoruz. Ülkemizin yüzde 0,35’i sanayi alanıdır. Bu diğer Avrupa ülkelerinde yüzde 5’lerin altında inmiyor. Sakarya aynı zamanda Tüvasaş ve Euroterm ile demiryolu endüstrisinin merkezi konumundadır. Milli tren üretimi gerçekleşecek. Toyota gibi çok büyük bir sanayi devine sahip ve şehir elektrikli hibrit otomotivde de merkez konumunda. Tarım konusunda da çok güçlü bir potansiyele sahip. Sanayi ile tarım arasındaki dengeleri de bu şehirde iyi bir şekilde tutturmamız lazımdır. Sakarya’ya bir görev daha düştü: Sakarya Gaz Sahası hayırlı olsun. Sakarya Gaz Sahası, Sakarya’yı büyük yeni bir merkez yapacak altyapı burada kurulmalı. 150 km lik bir uzaklıkta en uygun yer Karasu’da. Enerji Bakanlığımız en iyi seçimi yapacaktır. Biz bakanlık olarak Sakarya’yı bu gözle görüyoruz. Bu vesile ile büyük bir değişim geçirmeye hazırlanan bir şehir olarak üzerine titrememiz gereken çok müstesna bir şehirdir Sakarya.”

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 20:31
banner3
YORUM EKLE