'Sakarya Gazı' karaya nereden çıkartılacak?

Bakan Fatih Dönmez, Karasu açıklarındaki Sakarya Gaz Sahasında rezervi bulunan doğalgazın karaya nasıl çıkartılacağına yönelik açıklamalar yaptı 

'Sakarya Gazı' karaya nereden çıkartılacak?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Gaz Sahasında bulunan 320 milyar metreküplük doğaz rezervi ile ilgili yeni değerlendirmelerde bulundu. 


“İlk etapta 10 kuyu açılacak”
2023 yılında karaya ilk gaz teslimini yapmak istediklerini söyleyen Dönmez, toplam açılacak kuyu sayısını da aktardı. Dönmez, “İlk etapta yüksek volümlü üretim olmuyor bu tip sahalarda. Üretim planlaması temel itibarı ile bir optimizasyon işi. En yüksek üretim seviyesine çıkmak için belirli bir süreye ihtiyacımız olacak gibi öngörüyoruz ancak 2023'de karada ilk gaz teslimini yapacağız. Toplamda 30-40 kuyu açmayı planlıyoruz. Arkadaşlarımız şu anda bu çalışmayı yapıyor. Allah’ın izniyle çıkartacağız, bir sıkıntı görmüyoruz” dedi.

SAKARYA'DAN BAĞLANABİLİR 
Uygun olan en verimli lokasyonu kullanarak Karadeniz’de bulunan doğalgazı karaya çıkarmayı düşündüklerini belirten Dönmez, “Uygun olan bir lokasyondan karaya çıkacağız ve ana iletim hattımıza bağlanacağız. Tabii ki o kadar büyük volümlü bir gazı o bağlantı hattı taşımaz. Biz karaya çıktığımız yerden ana iletim hattına kadar ki ana iletim hattı orada en yakın Düzce, Sakarya, Kocaeli-İzmit hattı. Şimdiki otoyola paralel bir hat düşünün, diğer anlamda bizim BOTAŞ’ın ana iletim hattı, oraya uygun bir yerden sisteme bağlamış olacağız. Dolayısıyla karadaki çalışmaları da BOTAŞ şu anda planlıyor. Karada yapılacak çalışmalar var, kıyı terminali gibi. Denizin altında su altı yapıları çalışmalarımız olacak. Bir taraftan da sondaj sayımızı artıracağız. Sahanın büyüklüğüne göre yeni kuyular açarak sahayı üretime hazır hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 15:37
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan Sarıca
Ayhan Sarıca - 5 ay Önce

Beylik laflar

düzce - sakaryta - izmit eeee ne kaldıı geriye rize ve artvin diyecek haliniz yok herhalde.

bu kadar mı az saygı gösterir insan halkına. laf ola beri gele konuşuyorlar.