Sakarya için flaş deprem açıklaması

Meydana gelen küçük depremlerin büyük depremlerin öncüsü olup olmadığının bilimsel açıdan şu an söylenemeyeceğini belirten SAÜAYM, “Deprem bilim açısından, bir küçük deprem sonrasında büyük ana deprem meydana geldikten sonra öncü deprem denilebilir” dedi

Sakarya için flaş deprem açıklaması

sakaryayenihaber.com-Serkan OK

KENDİNE YER BULUYOR

Akyazı’da son günlerde üst üste meydana gelen depremler nedeniyle Sakarya Üniversitesi Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜAYM) ve Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nce konu ile ilgili değerlendirme yapıldı. Uzun süreli artçı depremler ile ilgili çalışmaların artık deprem bilim içinde kendine yer bulmaya başladığı belirtilen açıklamada, “Akyazı civarında 5-8 şubat tarihleri arasında meydana gelen ve büyüklükleri Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından hesaplanan küçük depremlerin 1999 İzmit depremi artçı depremleri olma olasılığı yüksektir. Büyük depremlerin artçı depremleri onlarca yıl boyunca azalarak ve özellikle de gerilme olarak yükledikleri yerlerde devam edebilir. Akyazı civarında meydana gelen depremler ve 2 Haziran 2019 tarihinde Hendek’te meydana gelen deprem bu kapsamda ele alınabilir” denildi.

“KUZEY KESİMİ 99’DA KIRILDI”

Hendek’in güneyi ve batısından ve Akyazı ilçe merkezinden geçen KAFZ’nun Kuzey Kol kesiminin 1999 İzmit depreminde kırıldığı bilgisinin yer verildiği açıklamada, “Kuzey Kol’un Mudurnu vadisinden geçen kısmı da 1957 Bolu-Abant ve 1967 Adapazarı depremlerinde kırılmıştır. Bununla birlikte, Geyve-Mekece-İznik hattından geçen Güney Kol büyük olasılıkla en son 1419 depremi ile kırılmıştır. Bu fay Kuzey Kol’a göre çok daha az hareketli bir fay olmasına rağmen uzun süredir sessiz olmasıyla büyüklüğü 7 civarında olan bir depremi üretecek enerjiye sahiptir. İçinde Boğaziçi Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’nden araştırmacıların da yer aldığı uluslararası işbirliği ile yürütülmüş bir araştırma projesi ile kurulan geçici bir yoğun deprem istasyon ağı ile Sakarya ili ve civarındaki depremsellik Mayıs 2012-Eylül 2013 arasında ayrıntılı izlenmiş ve depremlerin yoğunlaştığı göreceli olarak 3 küçük alan belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

ARTÇI DEPREM ETKİNLİĞİ

1999 İzmit depreminin oluşturduğu gerilme değişimleri ile uyum sergilemesi, 1999 İzmit depremi artçı deprem etkinliğinin halen devam ettiği şeklinde daha önce de yorumlandığı ifade edilen açıklamada son olarak şunlar kaydedildi, “Son günlerde Akyazı’da meydana gelen küçük depremlerin de bu alan içinde yer alıyor olmaları bu depremlerin 1999 İzmit depreminin zayıfta olsa devam eden artçı deprem etkinliği olarak düşünülebilir. Meydana gelen bu küçük depremlerin büyük bir depremlerin öncüsü olduğu şu an bilimsel açıdan söylenemez. Çünkü, deprem bilim açısından bir küçük deprem sonrasında büyük ana deprem meydana geldikten sonra öncü deprem denilebilir.”

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 13:50
YORUM EKLE