Sakarya için 'global şehir' hedefi

Yeni Vali Çetin Oktay Kaldırım Sakarya için akıllı şehir, yapay zeka, turizm ve sanayi alanında projeleri olduğunu söyledi. Kaldırım,"Şehrin potansiyeli çok yüksek, önü açık. Şehirler artık yapay zeka ile yönetiliyor. Biz de global bir şehir olabiliriz" dedi

Sakarya için 'global şehir' hedefi

YENİHABER'E ANLATTI
Sakarya'nin yeni valisi Çetin Oktay Kaldırım Sakarya Yenihaber'e şehrimiz için hayallerini anlattı. Yapay zeka, akıllı şehirler, yazılım, turizm ve sanayi alanları üzerine projeleri olduğunu söyleyen Vali Kaldırım, dünya şehirleri Hong-Kong, Dubai ve Paris'in şehirciliğini örnek aldığını söyledi. Kaldırım şöyle konuştu:
DUBAİ, MİAMİ, HONG KONG
Sakarya potansiyeli çok yüksek. Global anlamda el birliği ile iyi işler yapılabilir. Sakarya'nın önünün çok açık olduğunu düşünüyorum. Japonya, Singapur'da ve İngiltere'de toplam 2 yıl eğitim gördüm. Sakarya'da ciddi bir tanıtım ihtiyacı var. Markalaşmaya, akıllı şehir olmaya ve güzel stratejilere ihtiyacı var. Sanayi, tarım ve turizm potansiyeli yüksek. Singapur, Duabi ve Miami, Hong Kong şehirlerine bakarsanız akıllı şehirler, yazılım, yapay zeka ön planda.Sakarya'yı global bir şehir haline getirebiliriz.
GLOBAL BAŞARI HEDEFİ
Koronadan sonra bireysel turizm, geleneksel turizmin önüne geçecek. Sakarya doğa ile iç içe, yaylaları, coğrafi güzellikleri, tarihi geçmişini harmanlayarak çok iyi projeler yapılabilir. Aklımdan geçen ilk proje yazılım köyü var. Bu çok önemli bir trend. Doğa içinde yazılım planları. Dünyada şehirler yarışıyor, ön plana çıkıyor. Paris, Londra gibi şehirlerin rekabeti var. Yeni nesil sektörleri yakalayan şehirler. Biz de dersimize şehir olarak iyi çalışırsak, Sakarya'yı global anlamda başarılı yaparız.
SAKARYA İÇİN HEYECANLIYIM
MARKA ajansında Ekrem Yüce çok güzel projeler yaptık, orayı Arap Turizmi cenneti yaptık, müthiş bir ekonomik başarı yakaladık. Turistler kişi başı 600 dolar harcarken Doğu Karadeniz'de bu rakam 2 bin doların üzerine çıktı. Sakarya da potansiyeli yüksek, popülasyonu çok zengin ve ulaşımı çok kolay bir şehir. Atandığım için çok mutluyum, şimdiye kadar edindiğimiz bilgi ve birikimi yansıtabileceğimiz bir şehir olduğu için heyecanlıyım. İyi bir ekip çalışmasıyla inşallah başarılı olacağız. Kamu ve özel sektörü motive edersek, akıllı işlerle şehri markalaştırırız. Azim ÇELİK

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 16:56
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüştü çakır
Rüştü çakır - 8 ay Önce

Korucuk camili karaman ulaşım sorunu hepsinden daha çok önemli ray sistemli taşıma yapılsa çok güzel olur

Argun günay
Argun günay - 8 ay Önce

Sakaryaya farklı bir ivme kazandıracak yeni valimiz inşallah dediği gibi olur valimizin

Tuncay Gülser
Tuncay Gülser - 8 ay Önce

Sayın Valim İlk olarak Güzel Sakaryamıza Hoş Geldiniz,,Sayın Valim,Sakaryasını çok Seven Büyükşehir Başkanımız Ekrem Yüce,,İle İnanıyorunki Mükemmelliklere İmzalar Atacaksınız,,Bende Sakaryasını çok seven Biri olarak Sizleri Gıbteyle ALKIŞLAYACAĞIM,,SAKARYAMIZ,,ÇOK DEĞERLİ BİR VALİ VE ÇOK DEĞERLİ BİR BAŞKAN KAZANMIŞTIR..İNŞALLAH HAYIRLI OLUR.KAZANAN SAKARYA HALKI VE GÜZEL SAKARYAM OLUR.

Vatandaş Hakan Ö.
Vatandaş Hakan Ö. - 8 ay Önce

Sayın valim soruyorum ne kadar bütçeniz var. Gelirlerinizi (il özel idare kapatıldı) Büyükşehir e devredildi. O da ülkenin en borçlu 5 belediyeden biri. Biz utanalım keşke.

Kamil
Kamil - 8 ay Önce

Sayin valim cok uzaga gitmeyin,izmit 30 km adamlar yapmis,hem bizim sakarya belediye baskanimiz var siz ondan daha mi ileri görüslüsünüz

ayhan sarıca
ayhan sarıca - 8 ay Önce

Sayın valimize açık mektup;
Şehrin nüfuslu insanları, şehrin çıkarları açısından değil, kendi kazanımları açısından her zaman idari makamları etkilemekteler.
Malum büyük deprem de Sakarya yerle bir oldu. Ardından Japon Zemin Uzmanlarınında yer aldığı araştırmalar yapıldı. Sonuç olarak, Serdivan bölgesinin tepelerdeki kaymalar dahil, Deprem için riskli alanlardır, Şehrin Valilik binasının da bulunduğu (7 mahalleden oluşan ) Yenikent bölgesinin depreme karşı en iyi bölge olduğu yerlerdir, şehrin gelişimi büyümesi bu bölgeye doğru kaydırılmalıdır, şeklinde görüşleri belirtilmişti. Ancak fiiliyatta uygulama, son dönemlerde Serdivan lobisi tarafından şehrin Serdivan’a doğru kaydırılması şeklinde gerçekleşti. Artık bu yanlışa dur denmeli.
Büyükşehir belediye başkanlığı binası dahil, devlet kurumlarının tamamı, depreme karşı en iyi olan bu bölgeye , valiliğe yakın noktalara taşınmalıdır. Bu herşeyden önce halkın güvenliği içindir. Son dönemde Adapazarı merkez de yüksek katlı yapılara izin verilmemesi, alınmış en doğru karardır.
Özellikle Aşırlar bölgesi , Yeni kampüslerin, Yüksek öğrenci yurtlarının Nitelikli mağazacılığın ve çarşıların oluşturulması için çok ideal bir bölge.
Kayrancık mahallesi, harika konumu gereği, sadece Sakarya nın değil, Doğu Marmaranın Lojistik yönetim merkezi, finansal yönetim merkezi, İl içi Ticari borsa ve örgütlenme merkezi, Şehir içinde sıkışmış nitelikli firmalar için head office’lerini taşıdıkları uydu kenti olacak kadar değerli ve müsait.
Alandüzü mahallesi, 3. Köprü kavşağında mevcut araştırma hastanesi ile birlikte, yeni kurulacak 1,000 kişilik şehir hastanesi ile Şehrin Tıp merkez üstüne dönüşebilecek düzeyde bir olanağa sahip. Bu toplanmış yapı, arge ile birleştirilerek şehre sağlık yatırımı açısından yeni bir üs olma fırsatı sunabilecektir
Bu arada; 3 köprü yolu yıl sonuna kadar bitecek ama şehre bağlantı yolları ve yapımı için henüz sahada bir adım atılmış değil. Bu bağlantı yollarının gecikmesi, şehrin Ana yoldan yeterince istifade etmesine ciddi engel teşkil edecektir. Acele edilmelidir.
Karasu limanının önemi ve bölgeye getireceği büyük katkı ve potansiyel yeterince anlaşılamamış durumda. Özellikle Kaynarca osb de dahil olmak üzere Büyük Osb lerin raylı sistemle Karasu –arifiye arası biran evvel devreye sokulmalıdır.
Global dünyanın Türkiye içinde düşündüğü Lojistik merkezlerden biri ( Kandıra – Kaynarca ) bölgesi için hayal ediliyordu. Bir gün illa bu söylentiler gerçek olur. Kaynarca ilçesi, gelecekteki bu yatırıma biran evvel hazır edilecek şekilde altyapısı oluşturulmalıdır.
Saygılarımla