Sakarya için heyecanlandıran gelişme! Sayıları arttı...

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, 2019 yılında Sakarya’ya gelen turist sayısını açıkladı

Sakarya için heyecanlandıran gelişme! Sayıları arttı...

Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürü Yorulmaz, Sakarya’nın kültürel ve turistlik açıdan önemli bir konumda olduğunu belirterek, 2019 yılında Sakarya’yı ziyaret eden turist sayısına ilişkin açıklamada bulundu. Gazetemize özel açıklamalar yapan Yorulmaz geçtiğimiz yıla göre turist sayısının yüzde 50 artış gösterdiğini belirterek, “2019 yılında Sakarya’ya giriş yapan yerli ve yabancı turist sayısı 335 bin, Sakarya’ya gelip konaklayan kişi sayısı ise 617 bin 923 oldu’’ dedi.

MÜZE BİNASI YETERSİZ

Sakarya Müzesi’nin yetersiz geldiğini ve daha büyük bir alana taşınması gerektiğini aktaran Yorulmaz, “İl Kültür ve Turizm’e bağlı olan Sakarya Müzesi’nde etnografı ve arkeoloji eserleri bulunuyor. Müzede çok fazla eser bulunduğu için alan yetersiz kalıyor. Burada dış kısımlarda kalan eserler yağmur ve kar sularıyla yıpranıyor. Bununla birlikte Pamukova, Hendek gibi bölgelerden arkeolojik taşlar çıkarılıyor ve bu yapıtlar arazilerde bekliyor. Eserleri korumak için bu müzeyi daha büyük bir yere taşımak istiyoruz. Justinianus Köprüsü’nün hemen yanında bulunan 5-6 dönümlük boş alanı müze alanı olarak kullanmak için Bakanlığa sunacağız’’ dedi.

GÖÇ MÜZESİ İÇİN UYGUN

Kent Park’a yapılacak müzeler hakkında görüşlerini sorduğumuz Hüseyin Yorulmaz, “Başkanımızın ifade ettiği gibi tematik müzeler olabilir. Mesela daha önce konuşulan Göç Müzesi için Sakarya olması gereken en uygun yerdir. Çünkü hem Balkanlar’dan hem Kafkaslar’dan Anadolu’nun değişik şehirlerinden gelerek burada kaynaşmış olan insanların yaşadığı bir ildir Sakarya. Onun dışında bir tarım şehri olarak Tarım Müzesi yapılabilir.  Eskiden sporcuların çoğu burada yetiştiği için bir Spor Müzesi yapılması da planlanıyor. Bunlar tematik müzeler. Bu alanlarda müzecilik çalışmaları konuşuluyor, inşallah en kısa zamanda gerçekleşir” ifadelerine yer verdi.

KARACAAHMET TANITILACAK

Sakarya’ya turist çekmek için çalışmalara başladıklarını ifade eden Yorulmaz, “Kültür bakımından da şu sıralarda Pamukova’da Karacaahmet Sultan Türbesi var. 2 hafta önce çalışmalara başlandı. O bittiği zaman İstanbul’da bulunan Karacaahmet Mezarlığına ismini veren Karacaahmet’in türbesi Pamukova’da tanıtılacak. Bunun için paneller yapılarak orada bulunan camiyi ve türbeyi duyurmaya çalışacağız. Turistlik ve tarihi açıdan önemli olan türbemizi en yakın zamanda restore ederek halka açacağız” dedi.

TERCİH SAPANCA’DAN YANA

Bu yıl 2018 yılına göre yüzde 50 artış gözlemlendi. 2018’de şehrimize yaklaşık 262 bin turist giriş yaparken, 2019 yılında ise 335 bin giriş yapıldı. Sakarya doğa açısından güzel bir şehir. Mavi ile yeşilin uyumu olan yerlerden biri de Sapanca. Bu nedenle turistler en çok Sapanca’yı görmeye geliyor. Sapanca’da iki tane 5 yıldızlı yatırım belgeli otel var bu nedenle yabancı turistler daha çok Sapanca’yı tercih ediyor’’ diye konuştu. Şevval GEÇİN- Sevda TAŞDAN

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE