SAKARYA İLE OŞ KARDEŞ ŞEHİR OLDU

Sakarya ile Oş arasında Kardeş Şehir Protokolü AKM’de gerçekleştirilen törenle imzalandı. Başkan Ekrem Yüce, “İki şehir arasında ebedi dostluk, kardeşlik ve iş birliğini geliştirme yolunu açıyoruz” dedi

SAKARYA İLE OŞ KARDEŞ ŞEHİR OLDU

Sakarya ile Oş arasında Kardeş Şehir Protokolü AKM’de gerçekleştirilen törenle imzalandı. Programda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Oş Büyükşehir Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşov, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, çeşitli üniversitelerden rektörler ve akademisyenler, Türksoy Genel Sekreteri Düsein Kaseinov, Türk Konseyi, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı ile TÜRKSOY mensupları, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, bürokratlar ve çok sayıda misafir yer aldı.
DAVET ETTİ
Kırgızistan tanıtım filminin ardından konuşan Oş Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşov, “Öncelikle Başkan Ekrem Yüce’ye Oş ve Sakarya halkının kardeşlik bağını geliştirmek ve kültürüne katkıda bulunmak adına attığı bu adımlardan ötürü teşekkür ediyorum. 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Oş şehri, kardeşlerini ağırlamaktan mutluluk duyacaktır. Bu etkinlikler Oş şehrinin zengin kültürünü ve tarihini Türk dünyasına tanıtmak için bir fırsattır” dedi.
EBEDİ DOSTLUK
Sinevizyon gösterinin ardından konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Bugün bir arada olmamız da gelecek günlerde buluşacağımız ulusal ve uluslararası programlar zincirinin başlangıcı olacağına inancım tamdır. Bugün burada Sakarya- OŞ kardeş şehir belediyeler iyi niyet protokolünü imzalayarak Türkiye-Kırgızistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Anlaşmaları’ doğrultusunda iki şehir arasında ebedi dostluk, kardeşlik ve iş birliğini geliştirme yolunu açmış olacağız” dedi.İMZALAR ATILDI
Sakarya 2071 Vizyonu Kentsel Geliştirme Planı ve Uluslararası Fikir Yarışması ile şehrin geleceğine ışık tutacaklarını dile getiren Başkan Ekrem Yüce, “2019 Türk Dünyası Diriliş ve Tarih Şehri konumunda Sakaryamız olacak ve Türk Dünyasında şehircilik politikalarının geliştirilmesi, müşterek şehirciliğin tesis edilmesinde Sakarya önemli bir rol alacaktır. Dolayısıyla Sakarya’nın tüm sınırlarını kapsayan bir gelişme planı fikir yarışmasının yapılmasına karar verdik. Hazırlıklarımıza başladık” dedi. Programın son bölümünde, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile Oş Büyükşehir Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşov’un imzalarıyla tamamlanan kardeşlik protokolünün ardından heyetler arası hediyeleşmeler gerçekleşti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER