Sakarya koronada 26. sıraya geriledi!

Pandemi sürecinin başında en riskli 5 il arasında yer alan Sakarya, son tabloya göre 26. sıraya geriledi.

Sakarya koronada 26. sıraya geriledi!

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK'in haberi


NE DURUMDAYIZ?
Sakarya, pandemi sürecinin ilk günlerinde en çok vaka artışı görülen riskli ilk 5 il arasındaydı. Hatırlanacağı üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ilk günlerde gösterdiği illerin sıralandığı tablolarda hep en başlarda yer alan ilimizde vaka adeta kol geziyordu. Başarılı sağlık ordusu ve kamu kurumlarının ortak yürüttüğü virüsle mücadele çalışmalarıyla tehlikenin seviyesi günden güne azaldı. 45 gün öncesine kadar kentimiz günlük vaka sayısınde 5, aktif vaka sayısında ise 130'lu sayıları görmüştü.


TABLO DEĞİŞİYOR
Şehir genelinde düzenlenen düğün, nişan, kına, asker uğurlaması gibi etkinlikler ile cenaze, taziye ile akraba ve komşu ziyaretleri vaka sayılarını adeta uçurdu. Sakarya İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü'nün de dikkat çektiği gibi ilimizdeki artışdaki en büyük etken düğün cemiyetleri oldu. Düğünlere katılan vatandaşlar maske, mesafe ve hijyen kurallarına yeteri kadar dikkat etmeyince vaka sayıları yeniden yükseldi. Şehir, bu gelişmelerin sonrasında yeniden tehlike durumuyla anılan illerden biri oldu.


SAKARYA 26. SIRADA
Fakat, pandemi sürecinde ülkedeki dengeler son 1 ayda oldukça değişti. İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa gibi büyükşehirler başta olmak üzere tüm şehirlerde korona hareketliliği farklı bir boyut aldı. İlimizde son verilere göre günlük 40'a yakın vaka ve aktif 500'e yakın hastayla risk açısından bir çok şehirden iyi duruma geldi. Sürecin en başında korkutan 5 il arasında olan Sakarya şu anda "en çok vaka artışı görülen iller" listesinde 26. sırada. Yetkililer, bu tehlikeli artışın sürmesi durumunda yeniden tehlike sıralamasında ilk 10'a girebileceğimizi söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 15:21
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 6 ay Önce

Nerden biliyon 26. sırada oldugunu sen bakan mısın? sürekli yalan bilgiler paylaşıyorsunuz