Sakarya Mimarlar Odası'ndan "imar" açıklaması

Sakarya Mimarlar Odası Başkanı Sami Kafadar, büyükşehir ve ilçe belediye meclislerinde imar değişikliği konusunda, ilgili odalardan görüşlerin alınmasını söyledi 

Sakarya Mimarlar Odası'ndan "imar" açıklaması

sakaryayenihaber.com -

Sakarya Mimarlar Odası Başkanı Sami Kafadar, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye meclislerinde yapılan imar planlarındaki değişiklikler, imar barışı, imar planlarındaki etkisi ve imar planlarının sık sık değişikliğe uğraması ile ilgili değerlendirmede bulundu. Her ay büyükşehir belediyelerinde meclis toplantılarının gerçekleştirildiğini hatırlatarak sözlerine başlayan Kafadar, “Sadece Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde değil tüm belediyelerde imar konuları ve plan tadilatları ciddi anlamda yön teşkil ediyor. İmar planları sorunu, Türkiye’nin bir sorunu. Planlar sürekli ihtiyaca binaen değiştirilmek zorunda kalıyor. Bunlardan birçoğu gerçekleştirildiği gibi idarelerin tasarrufları noktasında şehre hizmet etme anlamında gerekli görülerek gerçekleştiriliyor” dedi. 

‘BİRÇOĞU DOĞRU YAPILIYOR’

Değiştirilen imar planlarının tamamının eksik ya da hatalı olmadığını söyleyen Kafadar, “Bunların birçoğu doğru gerçekleşiyor. Çünkü talepler doğrultusunda bunların içerisinde farklı amaçlarla şehir plancılarına, plan tadilatları hazırlayıp belediyeye getiren yatırımcı olabilir. İmar değişikliği konusunda meslek odalarına sorulmuyor. Buna evet demek isterdik ama maalesef sorulmuyor. Biz, görüş ve kanaatlerimizi paylaşma noktasında Her türlü kuruma desteğe ve yardımcı olmaya hazırız” diye konuştu. 

‘BİZDEN GÖRÜŞ ALINMIYOR’

16 ilçede farklı plan notları, farklı arazi yapıları ve farklı idarelerin söz konusu olduğuna değinen Kafadar, “Biz, tüm yönetmenliklerin ve uygulamaların Sakarya Büyükşehir Belediyesi kapsamında hepsinin bir elden bütüncül anlayışla ele alınmasını istiyoruz. İlçelerin topoğrafik yapıları, imar planları kendine has olabilir ama bir bütünün parçası olur. Büyükşehir Belediyesi’nin imar yönetmeliği çalışmaları var. Bu çalışmalarda oda olarak görüşümüz alındı. Bizden görüş istendiği zaman görüşlerimizi iletiyoruz” dedi. 

‘İLÇELERİN GAYRETLERİ YOK’

Odadan görüş alma konusunda en kapsamlı diyaloğu kuran büyükşehir belediyesinin olduğunu söyleyen Kafadar, “İlçe belediyelerin bu konuda çok büyük gayretleri yok. Belediyeler, genel anlamda bizim fikirlerimizi almıyorlar fakat almaları gerekiyor. Biz kendi gayretlerimizle meclis gündemlerini belediyelerin kendi sitelerinden takip etmeye çalışıyoruz. Odaların meclis gündemleri, plan tadilatları ya da plan değişikliği noktasında, ‘meslek odalarını davet edelim, onların görüşlerini alalım’ gibi bir gayretleri yok. Zaman zaman sadece büyükşehir belediyesi tarafından görüşümüz alınıyor. Bizlerde elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu. 

‘BİRÇOK YANLIŞLARI GETİRDİ’

İmar barışının, 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları kapsadığını hatırlatan Kafadar, “Yasa bu şekilde çıktı fakat yasanın bu şekilde çıkmış olması birçok yanlışları beraberinde getirdi. Var olan planların işleyişini olumsuz etkiliyor. ‘Yapanın yanına kar kalıyor’ gibi bir algı oluşuyor. Bu da idarelerin çalışma azmini ve şevkini kıran bir yapı ortaya çıkarıyor. Siz o kadar plan yapıyorsunuz, bunların teknik altyapı donatılarını hazırlıyorsunuz ama vatandaş sizin önünüze geçerek kaçak yapılaşma yapıyor ya da var olan ruhsatlı yapısına ilaveler yapıyor. Yani imar planlarına aykırı bir şekilde davranıyorlar” dedi. 

‘İMAR BARIŞI TAMAMEN YANLIŞ’

’Kafadar, “İmar planlarından bağlılığı ve bu inancı kırdığında gerek idarecinin gerekse imar planlarına uygun inşaat yapmak isteyen kişilerin motivasyonunu bozuyor. Yalnızca bunlar planlı alanlarda değil plansız alanlarda da gerçekleşiyor. Bırakın plansız alanları, yaylarda bile oradaki kaçak yapılaşmayı engelleyen idarecilerin maalesef görev yerlerinin değiştirildiği duyumlarını da alıyoruz. Bu anlamda imar barışının uygulanış biçimi şu ana kadar tamamen yanlış. Bu da imar planlarının düzgün bir şekilde uygulamasının önünde ciddi engel teşkil ediyor. İmar barışının her daim yanlış olduğunu söyledik” ifadelerini kullandı. 

DEĞİŞİKLİĞİ DEĞERLENDİRDİ

Sakarya’da imar planlarının sık sık değiştirilmesinin ihtiyaca binaen olduğunu vurgulayan Kafadar, “Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafi özelliğinden kaynaklı değişiklikler oluyor. Bunların kontrollü bir şekilde olması gerekir. Özellikle belediye meclislerinin bu işi bilen, nitelikli yani meslek erbabı olan kişiler olmalı. İmar planları görüşülüyor, her mesleğe saygımız sonsuz ama ‘taş yerinde ağırdır.’ Belediye meclislerinde imar komisyonları mimarlardan, şehir plancılarından ve harita mühendislerinden oluşmalıdır” dedi. Serkan OK  

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakane talay
Hakane talay - 1 ay Önce

Ben bağ evime imar affı aldım ama iki oda ev yaptım mutayitten iyi yaptım şehir evlerinden garanti oldu yaşayabilmek için gerçi ben hastayım diye arada hava alırım meyve ağaçları diktim arada gidip bahçeme bakacam hava alaçam tabiki ömrüm olursa ama herkez binbirpisman etti beni dolandırıcı üç kağıtçılar baştan asa sıktılar beni nihayeti sağlığın iyileşir derken üzüntüden kalp hastası oldum değmezmiş meğer???

Hasan bal
Hasan bal - 4 hafta Önce

Sana katiyen katılıyorum bende konteynır koydum .bu imar affı çıkmadan önce ne borcumuz yoktu.huzurumuz vardı.imar affı çıktı.yapı kayıt belgesi aldı.yapi kayıt belgesi herkesin başına bela oldu.yapanda pişman yapmayan pişman .herkesin huzuru piskolisi bozuldu.kumşlarımızda gergin komşularımız bizi tehdit ediyor sizi şikayet edecez.korkuyla yatıp kalkıyoruz.kacacak delik bulamıyoruz.lütfen sayın yetkililer sesleniyoruz lütfen 2018 ve 2019 yapılan binalar içinde yeni bı yasa çıkarın herkes rahatlasın.saygilarimla.

SIRADAKİ HABER