Sakarya'nın kenevir tarlasını çok beğendi

Uzun süredir kenevir ekiminin yaygınlaştırılmasına yönelik çağrılar yapan gazeteci - yazar Abdurrahman Dilipak, Sakarya'daki kenevir tarlarını gezdi 

Sakarya'nın kenevir tarlasını çok beğendi

sakaryayenihaber.com -

Yeni Akit Gazetesi köşe yazarı, gazeteci - yazar Abdurrahman Dilipak, kendisinin de kenevirden elde edilen tohum ve yağ gibi çeşitli ürünleri kullandığını belirterek ülkemizde kenevir ekiminin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor. 

Geçmişte konuyla ilgili çok sayıda köşe yazısı yazan ve küçük çaplı çalıştaylar düzenleyen Dilipak, Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin 100 dekarlık alanda oluşturduğu kenevir tarlasını gezdi. 


Dilipak, Büyükşehir'in bu hamlesini övdüğü videoyu sosyal medya hesaplarında yayınladı. 
Dilipak'ın görüntüsünü Sakarya Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı "Üstad işi biliyor" ifadeleriyle, Başkan Ekrem Yüce ise "Abdurrahman Dilipak bu işi piri :) Şehir dışındaydım. Yoksa beraber gezerdik tarlamızı." ifadeleriyle paylaştı. 

Gazeteci Dilipak ise gömlek cebine kenevir yaprağı koyarak yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: 

Eski bir çöplik alanı üstüne dışarıdan getirdikleri toprağı dökmüşler, şimdi burada kenevir ekimi yapılmış. Toprağın yapısına göre de kenevir gelişimi gösterdiği anlaşılıyor. Zaten toprağın altında da çöp var. Kenevir burada kanserleşen toprağı, hasta toprağı ıslah ediyor. Daha şimdiden bir fonksiyon icra ediyor. Bir oksijen fabrikası burası. Çevredeki kuşlar, yaban hayvanları ve bitkiler için çok önemli bir oksijen merkezi. Bu anlamda da bir fonksiyonu var. Çıkan mahsülü göreceğiz. Tohum tabi bu toprağın şartlarına uygun mu onu göreceğiz. Ayrıca bu toprağın, havanın, suyun etkilerini göreceğiz. Farklıı alanlarda ekimler yapmışlar farklı zamanlarda. İnşallah güzel bir başlangıç olur. Diğer belediyelerimiz için de örnek olur. Daha temiz bir hava için, daha sağlıklı bir toprak için iyi bir başlangıç olur diye düşünüyorum. 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2020, 15:02
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER