Sakarya'nın kenevirleri 25 santim uzadı!

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Alandüzü'nde endüstriyel amaçlı ekilen kenevirlerin 25 santimetre boyuna ulaştığını söyledi

Sakarya'nın kenevirleri 25 santim uzadı!

sakaryayenihaber.com-

Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi, 90 gün sonra bir çok konuyu görüşmek üzere bir araya geldi.

Meclise başkanlık eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce son dönemde çok konuşulan "Kenevir üretimi" çalışmalarında gelinen noktayı anlattı. 

Adapazarı Alandüzü Mahallesi'nde endüstriyel alanda kullanılmak üzere ürettikleri kenevirlerin 25 santimetre boyuna ulaştığını belirten Yüce şöyle konuştu:

"Kenevir üretimini endüstriyel alanda kullanmak için yapıyoruz, ithal etmek yerine kendimiz üreteceğiz. Bilindiği üzere kenevirin büyük bölümünü Çin'den alıyorduk. Alandüzü'nde tahsis edilen 100 dekarlık alanın 3'te 2'sini ektik, kalan bölümü korona ve yağışlar sebebiyle dikilemedi. İlk diktiğimiz kenevirlerin boyu 25 santime ulaştı." 

Kenevir şehrimize büyük katkılar sağlayacak

Başkan Ekrem Yüce, “Sayın Cumhurbaşkanımızın çabaları ve tensipleriyle ülkemizde kenevir üretimi ülkemizde tekrar yaygınlaşmaya başlıyor. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak endüstriyel kenevir üretimine de başladık. 40 dekarlık bir alanda kenevir ekimini gerçekleştirdik. Kenevir pek çok ürünün hammaddesini oluşturuyor. Kullandığımız kenevirin büyük bölümünü Çin’den ithal ediyoruz. Kenevir üretimi ile bu durumun önüne geçeceğiz.  Üretim yaptığımız Alandüzü’nde yakın zamanda bir lansman düzenleyerek; endüstriyel kenevirin kullanım alanlarından, şehrimize sağlayacağı katkılardan konuşacağız” dedi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2020, 18:32
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Zengin.
Mustafa Zengin. - 5 ay Önce

Çok güzel ,,dewami Gelmeli,,Emeği geçenlere sonsuz teşekkurler,,,,

SIRADAKİ HABER