Sakarya'nın kongre merkezi(!)

Büyükşehir Belediyesi’nce yerine yeni bir kültür merkezi yapılmak üzere 2016 yılında yıkılan AFA Kültür Merkezi’nde bir gelişme yaşanmadı. Bölge halkı mezbelelik haline gelen enkazın tamamen temizlenmesini ve projeye bir an önce başlanmasını istiyor

Sakarya'nın kongre merkezi(!)

sakaryayenihaber.com-Şevval GEÇİN'in haberi

İŞ BİRLİĞİ SAĞLANAMADI
Adapazarı’ndaki Ahmet Faik Abasıyanık (AFA) Kültür Merkezi, 1999 depreminin ardından 2 katı alınmasına karşın deprem hasarı nedeniyle risk oluşturuyordu. Büyükşehir Belediyesi, AFA’yı yıkarak yerine bir “kongre merkezi” inşa etmek üzere proje hazırladı ve 2016 yılında yıkımı gerçekleştirdi. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, dönemin Valisi Hüseyin Avni Coş ve Milletvekilleri; dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’dan da proje için destek sözü aldı. Proje maliyetinin bir bölümünün Sakarya Valiliğince karşılanacağı belirtildi. Eski Başkan Toçoğlu, kongre merkezinin 2018’de tamamlanacağını açıkladı ancak kurumlar arasındaki iş birliği yetersiz kalınca proje askıda kaldı. Adapazarı’nda kültür ve kongre merkezi olarak şu anda sadece Adapazarı Belediyesi’nin Orhan Gazi Kültür Merkezi bulunuyor.

ALEMCİ MEKANI OLDU
2019’daki yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ekrem Yüce de seçim vaatleri arasında yeni kongre merkezine yer verdi. Önceki dönemde hazırlanan projede bazı düzenlemeler yapılarak Sakaryalıların hizmetine sunulacaktı. Ancak geride kalan sürede projeye ilişkin ne bir gelişme yaşandı ne de kamuoyuna açıklama yapıldı. Yıkılan AFA binası çevresindeki konutlarda yaşayan vatandaşlar, enkazın “alemcilerin” mekanı haline geldiğini belirterek söz konusu çalışmanın bir an önce yapılmasını istiyor. Vatandaşlar, Adapazarı, Erenler ve Büyükşehir belediyelerine dilekçelerle başvurduklarını ancak yanıt alamadıklarını ifade etti. Atatürk Spor Salonunun karşısında yer alan alanda yapılacak yeni kültür ve kongre merkezinin bölgeyi cazibe merkezi haline getirmesi planlanıyordu. 

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur
Uğur - 2 hafta Önce

O sözüleri verenler gitti