Sakarya'nın milyarlarca lirası tehlikede!

Sakarya’nın da yıllık 2 milyar TL gelir elde ettiği fındık tarımı çekirge tehdidi altında. Bilim insanları çekirge istilasının Türkiye’nin fındık üretimini ciddi anlamda etkileyeceğini belirttti.

Sakarya'nın milyarlarca lirası tehlikede!

The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, bilim insanları, dünyanın fındık tedariklerinin Türkiye'yi işgal eden bir çekirge tarafından tehdit edilebileceği konusunda uyarıda bulundular.

Çekirgelerin, dünya fındık arzının yaklaşık % 70'ini sağlayan Karadeniz bölgesinde ise en az sekiz ile yayıldığı da ifade ediyor.

‘VAMPİR KELEBEK’ OLARAK BİLİNİYOR

Öte yandan fındık üretimini tehdit eden Ricania Simulans’ın halk arasındaki tabiri ile ‘vampir kelebek’in, bir kelebek olarak adlandırılsa da, aslında Çin’de 1850’li yıllarda tespiti yapılan bir çekirge türü olduğu da belirtiliyor. Bölgedeki çiftçiler ise çekirgelerin daha da yayılmasından endişe duyuyor.

KAHVERENGİ KOKARCA UNUTULMASIN

Öte yandan başta fındık olmak üzere tüm tarım ürünlerinde büyük hasara ve kayıplara yol açan kahverengi kokarca ile ilgili 2 yıldır yapılan çalışmalar ile uyarıların korono virüsü nedeniyle göz ardı edilmemesi gerektiği de bildirildi.

Uzmanlar, havaların ısınmaya başlaması ile kahverengi kokarcanın bölgede yayılmaya başlayacağı endişesi taşıdıklarını belirterek, zararlının en önemli ihraç ürünü olan fındıkta büyük hasara yol açtığının son 2 yılda tespit edildiğini, bu nedenle gerekli önlemlerin alınarak, bununla mücadelenin de aksatılmamasını istediler.


Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2020, 10:37
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mithat kirdas
Mithat kirdas - 11 ay Önce

Allah korusun

Uzeyir
Uzeyir - 11 ay Önce

Devlet havada ilaçlama yapsin

MEHMET KALKAN
MEHMET KALKAN - 11 ay Önce

ALLAH BETERİNDEN KORUSU.

Ayaz
Ayaz - 11 ay Önce

ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN