Sakarya riskli iller arasında!

Türkiye'de en çok riskli yapının tespit edildiği şehirler arasında 68 bin ile İstanbul başı çekti. Uzmanlar riskli bölgeler arasında Sakarya'nın da olduğunu açıkladı.

Sakarya riskli iller arasında!

Türkiye’de yılda ortalama 23 binin üzerinde deprem meydana geliyor. Ülke topraklarının yüzde 66’sı, yani nüfusun yaklaşık yüzde 71’i riskli alanlarda oturuyor. Bu da yaklaşık 59 milyon kişiye denk geliyor. Yaklaşık bir yüzyılda Türkiye’de 60’a yakın büyük deprem olurken, bu depremlerde 80 bini aşkın vatandaş hayatını kaybetti. Ege Deniz’inde yaşanan ve İzmir’i etkileyen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası yapıların durumu tartışılırken ülke genelindeki riskli yapılar alarm veriyor. Dört bir yanı aktif faylarla çevrili olan Türkiye’de bazı büyükşehirlerde ciddi oranda riskli bina bulunuyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının yoğunluk kazandığı 2012'den bu yana 197 bini aşkın riskli yapıdan 165 bini yıkılmıştı. Yeni yapılan tespitler de tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor. Sadece geçtiğimiz yıl ülke çapında 9 bin 647 adet yapıda risk tespit edildi. 2012 yılından bu yana ise en çok riskli yapının tespit edildiği şehirler arasında 68 bin ile İstanbul başı çekti. Onu 18 bin 764 ile İzmir, 18 bin 203 ile Ankara, 10 bin 294 ile Antalya, 6 bin 343 ile Konya takip etti. İstanbul’daki riskli binalarda yaklaşık 353 bin konut ve iş yeri bulunuyor. Bu binaların yaklaşık yüzde 85’i yıkıldı. Yeni yapılan tespitler ve henüz tespiti yapılmayan binalarla birlikte, İstanbul’da hâlâ önemli miktarda riskli yapı bulunuyor. Uzmanlar özellikle İstanbul, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Erzurum, Hakkâri, Hatay, Aksaray, Bolu, Yalova, Eskişehir, Muğla, Bingöl ve Kütahya gibi illerin, başlıca risk bölgeleri olduğunu belirtiyor.

1999 öncesi tehlike

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın riskli yapı tespitleri, kat malikleri tarafından başvuru üzerine yapılıyor. 1999 yılından önce yapılan binalarda yapı denetim şartının olmayışı sebebiyle o binaların asıl tehlike olduğu vurgulanıyor. Türkiye'de bugün dönüştürülmesi gereken konut sayısı 6,7 milyon olarak belirlenmişti. 2023 yılına kadar 300 bini İstanbul'da olmak üzere 1,5 milyon konutun dönüşümünün yapılması planlanıyor.

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takipci halk
Takipci halk - 3 ay Önce

Riks 20 yıldır var Allah aşkınıza üç kata izin verdiler deprem sonrası yapılan evlere incelemeden iskan verdiniz oda yetmedi hasarlı binalar hala ayakta satmaya izin verdiniz riks byazlıkta batak üzerine üç kat evler tıngır tıngır suçlu kim olucak

tuğba kopal
tuğba kopal - 3 ay Önce

Tum yuksek binalara yikim emri gelmeli kentsel donusum faliyete gecmeli bos alanlara cadirlar kurulup hazir edilmeli bakin bu isin sakasi olmadini izmir depremiyle marmaranin 17 Ağostos depremiyle en buyuk acilari yasadik buyuk kayiplar verdik insanlarin hayati bu kadar ucuz olmamali mimar mutayitleride vicdanli olmaya davet ediyorum elonizi vicdaniniza koyun mazemeden kismayin kaliteden kacmayin insanlarin vebaline girmeyin kul hakina girmeyin bu topran ustu varsa altida var