Sakarya tarımını toplulaştırma kurtaracak

DSİ’nin Sakarya’da yürüttüğü arazi toplulaştırma projesinde çalışmalar devam ediyor. Çevre konusunda çalışmalar yapan siyasetçi Ahmet Özkan, ilimizdeki tarım alanlarının daha verimli kullanılması için bu çalışmanın önemine dikkat çekti

Sakarya tarımını toplulaştırma kurtaracak

sakaryayenihaber.com-Merve KURTULAN

Çiftçinin başta ekonomik sorunlar olmak üzere çeşitli nedenlerle tarımdan çekilmesi ve toprakların bölünmesi tarım sektörünün gelişmesine engel oluyor. Ülke tarımına sahip çıkılması gerektiğini belirterek bu yönde çalışmalar yürüten DEVA Partisi Doğa Hakkı ve Çevre Politikaları İl Başkanı Ahmet Özkan da çiftçinin desteklenip, toprak bölünmelerinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

‘TÜRKİYE ÖNCÜ OLMALI’

İklim değişikliğinin küresel bir sorun haline geldiğini vurgulayan Özkan, “Türkiye Akdeniz havzasında olduğu için iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkelerden biri. Çölleşme, hızlı erozyon, kuraklık, doğal hayatın yok olması insan varlığını tehdit eden unsurlardır. Biz bu dünyada bir emanetçiyiz. Kaynaklarımızı, en güzel şekilde kullanarak çocuklarımıza miras bırakmamız gerekir. İkinci bir dünyamız yok” şeklinde konuştu. Özkan, imar planlarına bakıldığında hem deprem hem de tarım ve hayvancılık açısından yanlış bir politika izlendiğini de sözlerine ekledi.

ÇİFTÇİ Mİ KÖYLÜ MÜ?

Çiftçi ve köylü kavramlarının farklı olduğunu vurgulayan Özkan, “Biz çiftçiden mi bahsediyoruz yoksa köylüden mi? Bunların ikisi ayrı kavramlar. Çiftçilik ayrı bir yetenek, bilgi, beceri gerektiriyor ve çiftçinin her zaman desteklenmesi lazım. 5-10 dönümlük alanlarda çiftçilik yapılmaz, bunu yapan köylülerdir. Çiftçilik büyük, geniş tarım alanlarında yapılır ve daha verimlidir. Çiftçi sayısının arttırılarak toprak bütünlüğünün sağlanması gerekir. Çok verimli tarım alanlarımız var, ekilmiyor. Tarım kapasitesi ülkemizde fazlasıyla mevcut ama siyasilerin yanlış politikaları yüzünden çiftçi nüfusu hızla azalırken köylü nüfusu artıyor. Çiftçiyle köylüyü ayırıp toprakları birleştirmemiz lazım. Ekilmeyen boş bırakılan tarım alanlarının ciddi yaptırımların getirilmesi, kooperatifler gibi işletmelerin kurulabilmesi ve bunların desteklenmesi gerekir” dedi.

‘ÇOK PARÇALI TOPRAKLAR’

Sakarya’nın tarımda ön plana çıkması gerektiğini ifade eden Özkan, “Tarım alanları çok parçalı, toprak bütünlüğünün sağlanması özellikle miras yoluyla bölünmenin engellenmesi gerekir. Sakarya’dan istatistik vermek gerekirse, köyde bir kişinin en fazla 10 -20 dönüm tarlası var. Bu tarım için çok küçük bir alan. Avrupa’ya baktığımızda ise bin -2 bin dönüm araziler var, o çiftçiyle benim köylümün rekabet edebilme ihtimali yok. Çiftçilik maalesef belli bir yaşın üzerinde olan köylü nüfusuna kalmış durumda” dedi. Özkan, zararlı tarım ilaçlarının kullanıldığını belirterek, bu ilaçların toprağın kalitesini de düşürdüğünü söyledi.

‘TEDBİRLER ALINMALI’

Birinci sınıf tarım alanlarının betonlarla işgal edildiğini söyleyen Özkan, “Sakarya’mıza baktığımızda birinci sınıf tarım alanına kurulmuş, bunları düzeltmek lazım. Sakarya’mızda Organize Sanayi Bölgeleri verimli tarım alanlarına kuruluyor. Bu fabrikaların atıkları olabiliyor. Biz ‘bunlar kurulmasın’ demiyoruz. Tedbirler alınmalı. Traktör fabrikası birinci sınıf tarım arazisi üzerine kuruluyor. Çok enteresan siz traktör üretiyorsunuz ve bu bir tarım aracı ama fabrikasını verimli topraklar üzerine kuruyorsunuz. O fabrikayı kuracak çok daha uygun yerler elbette bulunabilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 20:23
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haluk Gündüz
Haluk Gündüz - 4 hafta Önce

Boş konuşuyorsun projeyi görmedin galiba topllulastirmayla alakası yok araziler butunlenmiyor aksine bölünmüş. Bu arazi düzeltme projesi ve bölme projesi olmuş böyle topllulastirma olmaz

Ayhan Sarıca
Ayhan Sarıca - 3 hafta Önce

Koca bir palavra ....
herkes ipe un sermiş.
Dostlar alışverişte görsün durumunda.
Herkes bu arada nasıl kar elde ederim derdinde.
Bu kafa yapısı ve bu süreç ile daha 20 yıl geçse bile sakarya da toplulaştırma bitemez.
Oysa bu iş ciddi ahlaklı, iyi niyetli iş bilenlerin elinde bütün sakarya da 1 yılda biter.
Adam gibi açıklayın; başlayalı kaç yıl oldu, sakarya nın % kaçında toplulaştırma gerçekleşti.
İnsanlarla alay etmeyin.