SAKARYA ÜNİVERSİTESİ'NDEN DİASPORA MERKEZİ

Sakarya Üniversitesi, yurt dışında yaşayan Türklerin sorunlarının takibi ve karşılaştıkları hak ihlallerinin izlenmesi amacıyla Diaspora Merkezi kurdu.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ'NDEN DİASPORA MERKEZİ

AYRIMCILIK
Sakarya Üniversitesi’nde yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşlarına yönelik olarak ‘Diaspora Merkezi’ kuruldu. Diaspora Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DİAM) adıyla kurulan ve kuruluş kararı 15 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanan merkezde, diasporada yaşayan Türkiye kökenlilerin maruz kaldıkları ayrımcılıkların izlenmesi, ilgili ülkelerde yaşayan Türkiye kökenlilerde sorunlara yönelik bir farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.
AMAÇLAR
Merkezin amaçları arasında, Türkiye Cumhuriyeti dışında ikamet eden, Türk Diasporasına sosyal ve kültürel bağlarla bağlı soydaş, akraba veya vatandaşların, sosyal ve hukuki durumlarını incelemek, yurtdışında yaşayan Türkiye kökenlilerin karşılaştığı hak ihlallerine yönelik gelişmelerin diğer azınlıkların elde ettikleri haklarla karşılaştırılması ve takibinin sağlanması da yer alıyor. SAÜ’den yapılan açıklamada, diasporada yetişen gençlerin anavatanla olan bağlarının güçlendirilmesi de hedefler arasında.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE