“Sakarya uzaktan eğitimde yetersiz kaldı”

Eğitim Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Mengen, kovid-19 sürecinde uzaktan eğitimle birlikte Milli Eğitim sisteminin yetersiz kaldığını söyledi.

“Sakarya uzaktan eğitimde yetersiz kaldı”

sakaryayenihaber.com-Şevval GEÇİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısında köy okullarının 15 Şubat tarihinde diğer sınıfların ise vaka durumuna göre 1 Mart itibariyle yüz yüze eğitime başlayacağını söyledi. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Eğitim Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, “Asıl başarı yüz yüze eğitim ile geliyor. Yüz yüze eğitimin bizlerin vazgeçilmezi olduğunu gördük” dedi.

OLUMLU KARŞILADI

Yüz yüze eğitimde önemli bir başarı elde edildiğini söyleyen Başkan Mengen, “Alınan kararlar ile ilgili düşünlerimiz olumlu. Zaten esas olan yüz yüze eğitimdir. Gayemiz bu, tabi sağlığımız daha öncelikli. Okullarla ilgili daha önceki kararlara saygı duyduk fakat şöyle bir gerçek; var asıl başarı yüz yüze eğitimde. Öğretmenlerimizin öğrencilere bir şekilde temas etmesi en büyük etkenlerden bir tanesi. 15 Şubat veya 1 Mart’tan itibaren kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilecek olması sağlık koşullarının el verdiği sürece olumlu bir düşünce” dedi.

AŞI İSTEĞİ

Öğretmenlerin ve öğrencilerin de aşılamada öncelik tutulması gerektiğini belirten Mengen, “Aşılamanın bir an önce yapılmasını temenni ediyoruz çünkü aşı aynı zamanda risklerin azalması anlamına geliyor. Dolayısıyla ilk önce sağlık çalışanları aşılandı. Sağlık çalışanlarının da verdiği hizmetkarlık göz önünde bulunduğunda bu isabetli bir karar oldu. Yaş dolayısıyla risk grupları da aşılandı. Şimdi sırada eğitim camiası olması lazım. Bizim de sendika olarak isteğimiz, eğitimi yüz yüze devam ederek başarıya ulaşılabilmesi için kademeli bir geçiş ile eğitim çalışanlarının aşılanması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“KÖTÜ ADIM ATILDI”

Uzaktan eğitimlerde yetersiz kalındığını dile getiren Mengen, “Mart ayında başlayan süreçte Milli Eğitim Bakanlığı hızlı bir şekilde hazırlanacağını, bu süreci kolay atlatılacağına dair bir izlenim verdi bizlere. Yaz tatilini geçirmiş bir sistem olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın başarılı olduğunu düşünmüyoruz. Özellikle de hem eğitim çalışanlarını hem velileri hem de öğrencileri zor durumda bıraktı. Neredeyse 1 adım ileri 2 adım geri şeklinde sistemi zorlayan pandemi şartlarından olumsuz etkileyen daha kötü adımlar attık. Bunu açık ve net söylemek gerekirse hazırlıksız eğitime yakalanma sebebiyle istediğimiz neticeyi alamadık” dedi.

“BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın beklentileri karşılamadığını vurgulayan Başkan Mengen, “Bizim önümüzdeki en uzak seçenek uzaktan eğitim sistemiydi. 1’inci sınıfta öğrencisi olan bir veli olarak konuşmak gerekirse öğretmenlerimizin bu süreçte çabası çok fazlaydı. Belki istediğimiz noktada olmadı ama öğretmenler elinden gelenin fazlasını yaparak çaba sarf etti. Milli Eğitim Bakanlığı’na baktığımızda yaz tatilinde yatmış, çalışmamış… Dolayısıyla eylül ayında hazırlıksızdı. Uzaktan öğretimde bir başarı elde edemedik. Yüz yüze verilen eğitimin başarısını hiçbir yol geçemiyor bunu da bu hastalıkla birlikte görmüş olduk” diye konuştu.

“SORULAR CEVAPSIZ KALDI”

Sakarya’da eğitim sisteminin de yetersiz kaldığını söyleyen Başkan Mengen, “Bakanlığın özellikle televizyonlarda belirtmiş olduğu “tablet, bilgisayar ve internet dağıtımı yapıldı, EBA şu kadar kullanıldı” denilmesini bizler tatmin edici anlamda uygulamalı bir şekilde görmedik. ‘Sakarya’da eğitim başarılı mı?’ diyecek olacaksak, Sakarya Milli Eğitim de başarılı değil. Çünkü tam bir bilgilendirmeye sahip değil. ‘Bu süreçte ne kadar tablet dağıtıldı, nasıl dağıtıldı, hayırseverlerden ne kadar para toplandı, öğretmenler, veliler kendilerince ne kadar imkan sağladı, tam olarak ne kadara ulaşıldı’ sorularına cevap verilmesi lazım. Bizlerin bildiği bazı köylerde vatandaşlar bizzat kendileri para toplayıp internet satın aldılar. Bu köyün başarısı Milli Eğitim’in başarısı değil bunu da ortaya koymak lazım” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 15:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ender TOPAL
Ender TOPAL - 1 ay Önce

PROFESYONEL SENDİKA ŞUBE BAŞKANLARI VE GENEL BAŞKANIN MAAŞI MEMURİYETTE ALDIKLARI MAAŞ KADAR OLSUN. GERÇEK SENDİKACILIK OLSUN. SAHİ SON ÜÇ YILDA MAASLARINA YAPTIKLARI ZAM ORANLARI İLE MEMURUN MAAŞLARINA YAPILAN ZAM ORANLARI NEDİR? ÜYE AİDATLARINDAN ALDIĞINIZ MAAŞINIZ NE KADAR? GOOGLE BİLE YAZMIYOR .
Mesela Memurların maaşı sizin maaşızın % kaçı olmalı? Kurucu genel başkanı Rahmetli Mehmet Akif İnan Sendikadan maaş alırmıydı? ( almazdı)

Ender TOPAL
Ender TOPAL - 1 ay Önce

Öğretmenlerin kaç katı maaş alıyorsunuz? Aldığınız maaş ile memurların duygularına tercüman olduğunuzu düsünüyormusunuz? Şu anki işinizi kaç lira karşılığında yapıyorsunuz?