Sakarya’da 80 yıldır böylesi yaşanmadı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü korkutan kuraklık haritasını yayınladı. Sakarya’da son 80 yılın en şiddetli kuraklığı yaşanıyor.

Sakarya’da 80 yıldır böylesi yaşanmadı

sakaryayenihaber.com-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuraklık haritasını paylaşırken Sakarya’da durum bir hayli ürkütücü. Skarya son 80 yılın en şiddetli kuraklık dönemini geçiriyor.

Türkiye'de yağışların azalması ile başlayan 'meteorolojik kuraklık' kısa zamanda barajlarda etkisini gösterdi. Sonbahar aylarında beklenen yağışların düşmemesi' 'tarımsal kuraklık' tehlikesini beraberinde getiriyor. Uzmanlar, kuraklığı mevsimsel hava olaylarının etkisine bağlamasının yanı sıra bu duruma koronavirüs salgınını ve bilinçsiz su tüketimi ekliyor. Meteoroloji'nin paylaştığı kuraklık haritası da Sakarya’da son 5 aydır yaşanan kuraklığı gözler önüne serdi.

SAPANCA GÖLÜ'NDEKİ SU SEVİYESİ DÜŞTÜ

Kuraklık tarım kadar içme suyu kaynaklarını da etkilerken Sapanca Gölü'ndeki su seviyesi ciddi ölçüde düştü. Kuraklıktan etkilenen Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı'ndaki su seviyesi yüzde 18'a kadar düştü. Yuvacık'a Sapanca Gölü'nden su takviyesi yapılırken bu durum barajdaki düşüşü de durduramadı. Sakarya'da yaşanan kuraklık Meteoroloji Genel Müdürlüğü son 3 aya ait kuraklık haritasına yansıdı. Paylaşılan haritada Sakarya şiddetli kuraklık yaşayan şehirler arasında yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 16:15
banner3
YORUM EKLE