SAKARYA'DA SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE SAYISI 8 Mİ?

EĞİTİM HABERLERİYLE DİKKAT ÇEKEN ÖĞRETMENLER İÇİN İSİMLİ SİTEDE, SAKARYA'DA LİSE GİRİŞ SİSTEMİNDE SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE SAYISININ 8 OLDUĞU BELİRTİLDİ.

SAKARYA'DA SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE SAYISI 8 Mİ?

TEOG sisteminin kaldırılmasından sonra yerine gelen sistemle nitelikli okullar belirlenmeye başladı. 600-700 civarı olması beklenen nitelikli liseler kesin olmayan listeleri paylaşılıyor. Bu listelerden birini de Öğretmenler İçin isimli haber sitesi yayınladı. Listede Sakarya’dan 8 okul yer aldı.
Öğretmenler İçin isimli sitede yayınlanan haber ve liste şöyle:

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kaldırıldı. Yeni liselere geçiş sistemi açıklamalarında başlayan “nitelikli okul” tartışmaları sürmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından nitelikli liselerin listesi resmi olarak açıklanmazken, il il nitelikli liselerinkesinleşmeyen listeleri de paylaşılmaya başladı. Bazı eğitim haber, öğretmen haber, kamu habersitelerinde bu listeler yer almaya başlarken Milli Eğitim Bakanlığının nitelikli okulların listesiiçin çalışmasını sürdürdüğünü belirtelim
TEOG’un yerine açıklanan yeni liseye geçiş sistemi ile birlikte nitelikli liselere yerleşmek isteyen öğrenciler sınava girecekler. Sınava girmek istemeyen öğrenciler ise ikametgahına göre tercihte bulunacağı 5 liseden birisine yerleştirilecek. Her ilden belirlenen ön plandaki liseler nitelikli liseolarak açıklanacak ve sınavla öğrenciler açıklanan nitelikli okullara yerleşmeye çalışacaklar.
Milli Eğitim Bakanlığı sınavla öğrenci alacak olan okulları nitelikli lise, nitelikli okul olarak dile getirmiş, bu konuda yaşanan tartışmalardan sonra diğer okulların niteliksiz olup olmadığı Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz başta olmak üzere yetkililere sorulmuştu. Sonrasında MEB tarafından yapılan 600 nitelikli okul açıklamasında geri adım atılmıştı.
ogretmenlericin.com olarak aşağıda belirttiğimiz illere göre nitelikli lise listeleri sosyal medyadan ve bazı haber sitelerinden derlenerek oluşturulmuştur. Tekrar belirtelim Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi olarak nitelikli okulların listeleri açıklanmadı. Ancak açıklanacak nitelikli okulların isimleri buradaki liste ile büyük oranda benzerlik gösterecektir.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER