Sakarya'da veba kabusu! Çalışanlar izne çıkarıldı...

Kaynarca'daki tavuk çiftliklerini "tavuk vebası" vurdu, yaklaşık 600 bine yakın tavuk telef oldu. Çalışanlar ise izne çıkarılarak izlemeye alındı.

Sakarya'da veba kabusu! Çalışanlar izne çıkarıldı...

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK

Kaynarca’daki  tavuk çiftliklerini hastalık vurdu. "tavuk vebası" denilen hastalık ilçedeki birden fazla tavuk çiftliğinde görüldü. Çiftliklerde yaklaşık 600 bine yakın tavuk telef oldu. İlçede anons yapan belediye, vatandaşları tavukların kümeslerden çıkarılmaması konusunda uyardı.

BAKANLIK DEVREYE GİRDİ

Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığından gelen yetkililer tesislerde inceleme yaptı. Hastalık tespiti yapan bakanlık firmalarda yumurta satışını durdurdu. Çalışan işçiler bakanlıkça izlenmeye alındı. Çiftlik çalışanlarını evlerinde ziyaret eden sağlık görevlileri muayene yaptı. Belirtilen fabrikalarda üretime ara verildi. 

İNSANA BULAŞMIYOR

Veba kabusu Sakarya genelinde üreticinin ve vatandaşların panik yapmasına neden oldu. Kanatlı hayvan konusunda uzman olan veterinerler, bu hastalığın insanlara bulaşma riskinin bulunmadığını söyledi.  Bu açıklama, vatandaşları rahatlattı. Büyük şok yaşayan üreticiler ise maddi zararlarını nasıl karşılayacaklarını düşünüyor.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 21:35
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER