Sakarya’dan 4 kıtaya

İlimizde 22 yıldır faaliyet gösteren tohum firmasının sahibi Ahmet Erkan, Ar-Ge süreci sonunda yerli tohumdan üretilen kabak çekirdeğini dört kıtadaki ülkelere ihraç ediyor. 

Sakarya’dan 4 kıtaya

İlimizde 22 yıldır faaliyet gösteren tohum firmasının sahibi Ahmet Erkan, Ar-Ge süreci sonunda yerli tohumdan üretilen kabak çekirdeğini dört kıtadaki ülkelere ihraç ediyor. Son 10 yılda Ar-Ge'ye ve tohum çeşitliliğine yoğunlaşan firma, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden aldığı tohumlardan elde ettiği kabak çekirdeği tohumunu farklı tarım arazilerine ekti. Daha az maliyetli ve yüksek verimli olması dolayısıyla çiftçiler tarafından tercih edilen kabak çekirdeği, firma tarafından yurt dışına da gönderiliyor.

20 BİN DÖNÜM ARAZİ
Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı da olan Erkan, kendisiyle aynı ismi taşıyan firmasını müşterilerinin talepleri doğrultusunda Ar-Ge ve ürün çeşitliliğine yönlendirdiğini söyledi.  Sakarya, Eskişehir, Konya, Ankara, Afyonkarahisar gibi kentlerde yılda yaklaşık 20 bin dönüm araziye sözleşmeli ürün ektiklerini aktaran Erkan, "Çiftçilerle yakın ilişkide bulunduğumuz için alternatif işler yapmamız gerektiğini anladık çünkü köy popülasyonu tohumlarda çiftçi katma değeri yakalamıyordu. Çiftçilerimiz dönüm bazında 50-70 kilogram civarında ürün alıyordu. Hibrit tohum çalışmalarına başlayalım dedik ve firmalarla ortaklaşa yaptığımız projelerden hibrit tohumu elde ettik ve dönümde şu anda 150 ila 250 kilogram arasında ürün almaktayız. Tabii ki bu da çiftçiye bir katma değer sağladı. Bunun tüketicisi de çok önemli. Şu anda Adapazarı'nda hasatlarımız başladı." diye konuştu. 

ALTERNATİF ÜRÜNLER
Bölgede alternatif ürünlerin yetiştirilmesini amaçladıklarını anlatan Erkan, çiftçiye sağladıkları imkanlardan dolayı ürünün ekiminin her sene giderek arttığını kaydetti. Erkan, kabak çekirdeğine bu sene ihracat yolunun açıldığını belirterek, "Firmamız yurt dışına ciddi anlamda ihracat yaptı. Bu da hem devletimize hem ülkemize hem de milletimize bir katma değer sağlıyor. İhracat yaptığımız yerler, çoğunlukla Mısır olmak üzere Yunanistan, Bulgaristan, Meksika, Yemen gibi yerler. Firmamız bu sene yüzde 80 ihracata çalıştı ve ihracata giden ürünlerimiz de hibrit tohumların hasadından elde ettiğimiz ürünler. Satışımız çok rahat oluyor. Önümüzdeki yıllarda bir tık daha kaliteli tohumlar çiftçilerimizin hizmetine gelecek." ifadelerini kullandı. AA
 

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 12:05
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER