SAKARYALI ÇOCUKLARIN SAHİBİ OLMADIĞINI RAKAMLAR ORTAYA KOYDU: YAZIK DEĞİL Mİ?

Bir milyon nüfuslu Sakarya’da 4 Fen Lisesi, bir Sosyal Bilimler Lisesi ve bir Anadolu Lisesi’ne toplam 750 öğrenci alınacakken 350 bin nüfuslu Rize’de ise 550 öğrenci nitelikli okula gidebilecek

SAKARYALI ÇOCUKLARIN SAHİBİ OLMADIĞINI RAKAMLAR ORTAYA KOYDU: YAZIK DEĞİL Mİ?

SADECE 750 ÖĞRENCİ
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yüzdelik dilimleri açıklandı. Açıklanan rakamlar Sakaryalı’nın sahibinin olmadığını bir kez daha ortaya koydu. Bir milyon nüfuslu Sakarya’da 4 Fen Lisesi, 1 Sosyal Bilimler Lisesi ve 1 Anadolu Lisesi’ne sadece 750 öğrenci alınacak.
RİZE’DE OKUL SAYISI
350 bin nüfuslu Rize’de nitelikli okul kapsamında 5 Fen Lisesi ve 1 Sosyal Bilimler Lisesi’ne 540 öğrenci alınacak. Sakarya’da nitelikli okullar içerisinde meslek ve imam hatip liseleri hariç Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi en düşük yüzde 7.89 oranıyla öğrenci alırken, Rize’de bir öğrencinin fen lisesine girmesi için yüzde 14.1’lik dilime girmesi yeterli oluyor.
LİSENİN HALİ İÇLER ACISI
Sakarya’daki meslek liselerinin durumu da içler acısı. Hendek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yüzde 68.09 ile, SATSO Meslek Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı ise yüzde 50’lik dilimle öğrenci alıyor. Veliler, yaşanılan durumun içler acısı olduğunu belirterek, “Yüzde 68’lik oranla öğrenci alan bir okulun eğitiminin kalitesi nasıl olur?” diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER