Sakaryalı trene binmesin mi?

Adapazarı-Pendik arası yolcu taşıyan Ada Ekspresi'ne talep artarken, sefer sayısı azaldı. Yayınladığımız haberden kısa bir süre sonra ise Ada Treni Komisyonu'ndan sefer sayısının yeniden arttırıldığı açıklaması yapıldı...

Sakaryalı trene binmesin mi?

sakaryayenihaber.com- Azim ÇELİK'in haberi
Şehrin sembol değerlerinden biri olan Ada Ekspresi, son dönemde en çok şikayet alan konu haline geldi.Daha önceki yıllarda Adapazarı-Haydarpaşa arasında yolcu taşınan hat, Yüksek Hızlı Tren(YHT) hattı çalışmaları nedeniyle 5 yıl hizmete kapanmış ve 2017 yılında yeniden seferlerine başlamıştı.
Yeniden hizmete başladığında ilk olarak Pendik-Arifiye arasında çalışan Ada Ekspresi, Mart 2019'da 7 yıl aradan sonra yeniden Adapazarı Garı'na geldi.
Sakarya halkının yeniden hizmete başlamasından büyük memnuniyet duyduğu tren, son günlerde ise şikayetlerin odağı oldu. Gidiş ve geliş ayrı olmak üzere 5 sefer yapan Ada Ekspresi'nin seferleri bir süre önce 4'e düşürüldü. Trene talebin yoğun olarak arttığı günlerde böyle bir uygulamanın getirilmesi, vatandaştan tepki gördü. Trende sıkışık halde, bazen ayakta yolculuk yaptıklarını ifade eden vatandaşlar bilet satışı yapan memurların neden olduğunu bilmedikleri bir şekilde "gidiş-dönüş" bilet kesmemesinden yakındı. İstanbul'a uygun fiyata gitmek isteyen Sakarya halkı,"Yoğun talep var, seferler artacakken azaltıldı. TCDD vatandaşın bu trenden hizmet almasını istemiyor gibi" diyerek öfkesini dile getirdi. Kurumdan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Haberimiz yayınlandıktan kısa bir süre sonra Sakarya Sivil Toplum Platformu (SASTOP)'tan bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada seferleri 4'e düşürülen Ada Ekspresi'nin 7 Aralık'tan itibaren yeniden karşılıklı olarak 5 sefer yapacağı yönünde karar alındığı belirtildi. 

İşte o açıklama:

Sastop Oturum Başkanı Av. Ü. Önder Döker ADA TRENİ  Komisyonu adına yaptığı açıklamada Müjdeli haber verdi. Sastop  olarak TCDD ve TCDD Taşımalcılık ile yapılan görüşmelerimiz olumlu sonuç vermektedir.  Sakarya’mızı bizden daha çok sahiplenen yetkililer 07 Aralıktan itibaren  Adapazarı – Pendik  Adapazarı arasında  4 geliş 4 gidiş olarak  çalıştırılan  Adapazarı Ekspresleri  5 gidiş 5 dönüş olarak çoğaltıldı. Vagon sayısının  arttırılması da gündemde.

07 Aralıktan itibaren 5 gidiş 5 dönüş olacak tren saatleri :

Adapazarı Kalkış                          Pendik Kalkış

       05.50                                        08.11

       07.00                                        10.50 

       13.05                                        16.35

       14.30                                        18.35

       18.50                                        21.15  

Yetkililerden aldığımız  bilgiye göre

ÜÇÜNCÜ ( 3.) Konvansiyonel hattın  yapım Çalışmaları  bittiğinde , ADA EKSPRESİ sefer sayıları eskiden olduğu gibi  8 – 12 sefere çıkarılabileceği ve 8 – 12  sefer gidiş ve dönüş olarak çoğaltılabilecektir. Halkın trene ilgisi ve ihtiyacına göre sefer sayısının arttırılacağı da çalışmalar arasında olduğu bilgisini halkımızla paylaşırız. Trenimize sahip çıkmalıyız. Trenimiz geldi Halkımız ucuz seyahat hakkına kavuştu. Bu hizmeti  kaybetmememiz için Halk olarak herkes üstüne düşen görevi yapmalıdır. Biz Sastop üyeleri olarak Bize hizmet veren ve Trenimize bizlerle birlikte sahip çıkan tüm yetkililere ve  imzaları ile destek veren Halkımıza teşekkür ediyoruz. 

Fiyat tarifesi:


İstanbul(Pendik)-Adapazarı güzergahı için bilet fiyatı Pulman yani koltuk ücreti 17 buçuk TL

Tren saatleri:


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 17:02
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan  öner
Ramazan öner - 6 ay Önce

ada eksprsi ada treni

SIRADAKİ HABER