Sakaryalılar, hiç at ve eşek eti yedik mi?

Geçtiğimiz haftalarda at ve eşek kesimi yapanların suçüstü yakalanması vatandaşları tedirgin ederken akılları ‘ne yiyoruz?’ sorusunu getirdi. Halk sağlığını tehdit eden konu ile ilgili açıklamada bulunan Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal, cezaların arttırılması gerektiğini söyledi. 

Sakaryalılar, hiç at ve eşek eti yedik mi?

VATANDAŞ NE YİYOR?

Son olarak Sakarya Nehri kenarında yapılan at ve eşek kesimi, akıllara ‘bu ürünleri kim kullanıyor, kimlere servis ediliyor?’ sorularını getirdi. Gıda sektörünün kangren sorunu haline gelen at ve eşek kesimi vatandaşı tedirgin ediyor. Durumdan rahatsız olan vatandaşlar ‘belki de bugüne kadar birçok kez bilmeden at, eşek ya da domuz eti yedik’ derken, denetim ve önlemlerin daha sıkı tedbirlerle yapılmasını talep ediyor. Vatandaşlar ne yediklerini bilmek isterken Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın zaman zaman yayınladığı hileli gıdalar listesinde de dikkati en fazla at ve eşek eti kullanan firmalar çekiyor. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal ise halkın sağlığıyla oynanması ve bu kapsamda cezaların arttırılması gerektiği söyledi. 

PARA VE HAPİS CEZASI

Bir dönem at ve eşek eti kesiminin oldukça yaygın olduğunu belirten Başkan Kopal, “Bu işi yapanlar öldü, biz de ‘bu iş bitti’ diyorduk fakat maalesef tekrar ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde yine at keserken yakalananlar oldu. Bu kişiler dışarıdan gelip kesim işlerini burada gerçekleştiriyor. Polisimiz vatandaşı, at ve eşek eti yedirmekten kurtardı. İnşallah bu son olur. Yetkililer konu ile ilgili yüksek cezaların uygulanacağını söylemiş ama bu yetmez, hapis cezası da verilmeli. 30 yıldır kasaplar odası başkanıyım, 30 yıldır bu kişilere hapis cezası gelmesini istiyorum. Para cezaları da çok ağır olmalı. Gelen her etten sevk raporu istenmesi lazım. Umarım bu yaşananlar son olur, gerekli denetim ve önlemler alınır, bundan sonra hiç kimse halkın sağlığıyla oynamaz” diye konuştu. Serkan Ok

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER