Sakaryalının asgari ücret yorumu: 10 gün geçinemeyiz

Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenen ve 2020 yılı içerisinde geçerli olacak asgari ücret bürüt 2 bin 943 TL, net 2 bin 324 TL 70 kuruş olarak belirlendi. Gazetemiz muhabiri Serkan Ok ve stajyer muhabirimiz Şengül Kabaöz, vatandaşın konuyla ilgili düşüncelerini öğrenmek için sokağın nabzını ölçtü.

Sakaryalının asgari ücret yorumu: 10 gün geçinemeyiz

Verilen zammın yetersiz olduğunu söyleyen vatandaşlar, yapılan 300 TL zammın zaten yeni yılla iğneden ipliğe yapılacak zamlarla 3 katının alınacağını ileri sürerek, “Bu maaş ile 10 gün geçinilmez. Sendikalar işverenin değil, işçinin temsilcileridir. Sokağa inilmeli ve tepki verilmeli” dediler.

“EN AZ 3 BİN TL OLMALI”

Suat Mert; “Asgari ücret çok düşük, beklentimizin altında oldu. En aşağı şu an ki asgari ücret geçinebilmeleri için 3 bin TL olması lazım. Çünkü bir evde 2 kişinin çalışması şart oldu. 20 senedir bu hükümet iktidarda ve ne emeklinin yüzü güldü , nede asgari ücretlinin  Ekonomi olarak çok zayıfız. Yabancı ülkeden gelenlere destek veriliyor, onlara iş imkanı sunuluyor, her türlü yardım yapılırken, kendi halkımız enflasyonun altında eziliyor. Burada Türk- İş’te işçinin yanında olmamıştır. Türk-İş zorlasaydı en az 2.500 TL olabilirdi.”

“TEK KİŞİYE BİLE YETMİYOR”

Enes Sarıgül; “Şu an ki Türkiye standartlarına göre bence çok düşük bir maaş. Bana göre şahsen 3 bin 500’ün altında olmaması gerek. Bir ailenin çok zor şartlar altında geçinmesini sağlar bu maaş. Tek kişiye bile yetmiyor büyük ihtimalle, iki kişiye bence hiç yetmez. Dediğim gibi 3 bin 500 TL olması şarttı ama olmadı.  Türk-İş’in masadan kalkmasında herhangi bir gelişme olmaz ama kalkması bence yerinde bir karardı. 2 bin 300 küsurun yetmesi için işçinin maaşının üzerinden verginin kalkması gerek.”

“İĞNEDEN İPLİĞE ZAM KAPIDA”

Müfit Tekinbaş; “Asgari ücret komisyonu asgari ücreti 2 bin 324 TL olarak belirledi. Bence kesinlikle yetersiz bir rakam oldu. Çünkü her şeye 2-3 ayda bir neredeyse yüzde yüz zam gelirken yaklaşık 300 TL’lik bir artışın yapılması yanlıştır. Asgari ücretin şu anda en az 3 bin TL olması gerekiyor ki vatandaş ancak geçinebilsin. Türk-İş masadan kalkarak doğru bir şey yaptı. Ama bunu şov olarak nitelendiriyorum. Yılbaşından sonra iğneden ipliğe zam kapıda zaten. Verdikleri 300 lirayı bin lira olarak geri alacaklar.”

“EYLEM YAPILIRSA ÇÖZÜLEBİLİR”

Selami Aydemir; “Belirlenen asgari ücret kesinlikle yetmez. Çalışana da emekçiye de yetmez. Neden yetmez, ben kendimi örnek veriyorum işçi içinde bu geçerlidir. Benim 8 TL’ye aldığım zeytin 20 TL, yüzde 12 zam gelmiş. 12 TL’ye aldığım peynir 35 TL. Sizin verdiğiniz zam neyi kurtaracak. Ev kiraları olmuş bin TL, bu aldığı ücretin bin lirasını kiraya gittiğini düşün. Nasıl geçinecek bu millet. Bence şu anki ekonomik şartlara göre, piyasaya göre 3 bin 500 civarında olmalıydı. Değişme olursa bu işçiyle alakalı. İşçi kalkıp eylem yaparsa, biz çalışmıyoruz derse, üretimi durdurursa, biz işe bıraktık derse belki bir çözüm bulabilirler. Tabi burada görev işçileri temsil eden sendikalara düşüyor. İşçi sokağa inerse, belki ücretlerde yükselme olur.”

“TEK KİŞİLİK ÇALIŞMA BİTTİ”

Hilmi Yanık; “Asgari ücret gayet güzel, sebebini söyleyeyim. Asgari ücret henüz yeni işe başlamış acemiler için geçerlidir. Bir asgari ücretin iş verene maliyeti normalde 3 bin TL’dir. Neticede, yol parası,  yemek parası derken 4 bin TL’ye patlar. Bir de tazminatı var. Aylık maliyetini yıllığa vurursan. Belirli bir vasıf kazandıktan sonra kimse asgari ücretle çalışan personel bulamıyor, mesela ben bulamıyorum. Türk-İş’in masadan kalkması şovdur. Mecburen işçilere şirin gözükmek istiyor haklı olarak. Bu ülkede en büyük sorun işsizlik diyoruz. Çalışacak adamda bulamıyoruz. 10 bin TL maaşta olsa yettirecek ailede bulamıyoruz. Çünkü teknoloji insanların harcamalarının yönünü ve şeklini değiştirdi. Bugün 10 bin TL maaşta alsanız bir telefonun 12 bin TL olduğu yerde siz geçinemezsiniz. Bütün odaların ısındığı, her evde 3 televizyonun olduğu, 2 tane buz dolabının olduğu, akşam ve sabah yemeklerinin dışarıda yendiği bir ülke de 10 bin TL maaşta alsanız siz geçinemezsiniz. Sonuçta ne yapacağız aile bütçesini biz idare edeceğiz. Artık herkes çalışmak zorunda. Tek kişinin çalıştığı bir hayat bitti. Dünyanın her yerinde bu böyle. Amerika da insanların yüzde 70’i iki iş yapıyor.”

“BABAYİĞİT ARIYORUM”

İsmail Bayar; “Asgari ücrete makul bir zam yapamayacak kadar bütçe açığı olan bir iktidar var. Vergi indirimi yapamayacak kadar gelire ihtiyaçları var. Fakat Kanal İstanbul’u yapacak kadar çok parası olan iktidar var. Hükümet adına bu çelişkiyi millete izah edecek bir babayiğit arıyorum, bu kadar söyleyeceklerim.  Türkiye’de asgari ücret rakamını zaten sendikalar belirliyor, hükümet sadece onaylıyor. Burada bir sorumlu aranıyorsa, işçilerin değil, işverenin yanında duran sendikalardır.”

“10 GÜN GEÇİNİLMEZ”

Ayhan Civelekoğlu; “Belirlemiş oldukları rakamı öncelikle kendileri 10 günlüğüne test etsinler. Kendilerinde test ettikten sonra vatandaşa sorsunlar. Eğer 10 gün geçinebiliyorlarsa alttaki asgari ücretli herhalde 1 ay geçinebilir. Çalışmadan emekli olan 8-9 bin TL para alıyorsa, asgari ücretli biri de 12 saat çalışıyor. Herhalde bir 5 bin TL alması gerekiyor bence.  Türk -İş sendika değil. Hak-İş zaten iktidarın bastonu ona bakarak yürüyor, iktidara destek oluyor. DİSK’te baskıyla üye bırakmadılar. İnşallah her şey iyi olur. 4 senede bir elimize silah geçiyor, inşallah millet bu sefer o silahı iyi kullanır.”

Serkan OK/Şengül Kabaöz

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 14:15
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER