Sakarya’nın geleceği planlanıyor

Sakarya’nın 2020-2024 stratejik planının ele alındığı toplantıda konuşan Başkan Yüce, “Bu stratejik plan, ilerleyen dönemlerde ortaya çıkacak yeni fikirlere ve projelere de zemin hazırlayacaktır” dedi

Sakarya’nın 2020-2024 stratejik planının ele alındığı toplantıda konuşan Başkan Yüce, “Bu stratejik plan, ilerleyen dönemlerde ortaya çıkacak yeni fikirlere ve projelere de zemin hazırlayacaktır” dedi Best Western Premier Otel’de düzenlenen Sakarya’nın 2020-2024 Stratejik Planı toplantısına Vali Ahmet Hamdi Nayir, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Söğütlü Belediye Başkanı Koray Oktay Özten, Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektör Vekili Prof Dr. Ali Fuat Boz, AKP İl Başkanı Yunus Tever’in yanında sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve daire müdürleri katıldı.

MARKA ŞEHİR

Çalıştay için dış paydaşlarıyla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, marka şehir olma yolunda hızla ilerleyen ve gelişen Sakarya’nın 5 yıllık stratejik planının hazırlanması için çalışmaları başlattı. Bu kapsamda 5 bin vatandaşımıza yönelik şehrimizin her ilçesinde Vatandaş Memnuniyet Anketi, Web Anketi ve muhtarlara yönelik SEMOS modülü üzerinden anket çalışmaları yürütüldü.

250 KİŞİLİK EKİP

Aynı zamanda meclis üyelerine ve kurum personellerine uygulanan anketler iç paydaş analizi kapsamında değerlendirildi. Yapılan çalıştay doğrultusunda 11 tematik çalışma masası oluşturularak dış paydaşların her konuda fikir sahibi olması hedeflendi. Kurulan çalışma masalarında 29 kamu kurumu, 24 STK temsilcisi toplamda 250 kişi Sakarya’nın menfaatine yönelik kararlar ve problemlerine yönelik kesim çözüm önerileri için yoğun bir tempo ile çalışacak.

“BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE”

Toplantının ilk konuşmasını SESOB Başkanı Hasan Alişan yaptı. Alişan; “Şehrin bir bütün olduğunu, geleceğimiz için çalışmalarımızın ne kadar faydalı olduğunu farkındayız. Bizler şehrimizi en iyi şekilde yönetmek için mücadele ediyoruz. Yerel yönetimler her zaman bir şehir için vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Şehrimizin kalkınması ve büyümesi için hazırlanan bu Stratejik Plan Çalıştayı’nın öneminin farkındayız ve yapılacak olan tüm çalışmaların içinde bulunduğumuz için mutluluk duyuyoruz. Bu birlik ve beraberlik içerisinde her zaman şehrimiz adına çalışmalar gerçekleştireceğiz. Bu çalıştay Sakaryamız için büyük bir önem taşımakta. İnşallah atacağımız her adım bizleri daha çok ileriye taşıyacaktır” dedi.

ORTAK AKIL

SATSO Başkanı Akgün Altuğ ise, “Bugün burada Sakaryamız adına çok önemli bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Stratejik planlamayı sadece kurum için değil Sakaryamız adına bir gelecek kurmak için gerçekleştirmeliyiz. Stratejik yönetimin sağlamış olduğu bu fırsatlardan sadece kurumlar düzeyinde değil Sakarya ili genelinde de faydalanılması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle, sadece yönettiğimiz kurumlar için değil, tüm faaliyetlerimizin varlık nedenini oluşturan ilimiz için ildeki tüm otoritelerin ortak akıllarıyla oluşturulmuş uzun vadeli plan ortaya koymamız gerekmektedir. Böylece şehrimizi güçlü bir gelecek vizyonuna hep birlikte taşıma şansımız olur. Sakarya’mız çözülmesi gereken sorunlarına rağmen her alanda üreterek ilerleyen bir şehir. Şehrimizin belli bir plan çerçevesinde ilerlemesi, belirli bir vizyona doğru sistemli bir şekilde yol almasına olanak sağlayacaktır. İnşallah bu çalıştay ile birlikte 2020-2024 Sakaryamızın yükselişe geçeceği yıllar olacaktır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı stratejik planında hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

“BİZDE ORTAK OLACAĞIZ”

SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Boz, “Stratejik Plan çalışmalarının Sakaryamız için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirmiş olduğu bu çalıştayın takdire şayan bir yanı var. Bizler Dış Paydaş olarak gerçekleştirilecek çalışmalara katkı sağlayacağımız için onur ve mutluluk duyuyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin atacağı her adımda SUBÜ olarak destek vererek şehrimizin kalkınması için çalışmalara bizlerde ortak olacağız” şeklinde konuştu.

“ORTAK AKLI ÇALIŞTIRACAĞIZ”

SAÜ Rektörü Fatih Savaşan, “Stratejik Planlamaların yapılma aşaması ben 2 farklı yol ile değerlendirmekteyim. İlk olarak ortak bir akıl ile şehrimizin önceliklerinin tespit edilmesi. İkinci olarak belirli kaynaklar oluşturarak şehrimize hizmet sunmak. Gerçekleştirilen bu toplantıda Üniversitemizin her alanında yapacağınız çalışmalara katkın sağlamak için gerekli adımları atacağız. Şehrimizin hızlı bir şekilde gelişip ilerleyebilmesi için en önemli yolun Staretik planlar olduğunun farkındayım. İnşallah yapılan bu çalıştay’ın bereketli sonuçları ebraberinde getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

“ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

AKP İl Başkanı Yunus Tever’de; “Bizler Sakarya’mızın geleceği için nasıl daha emin adımlar atabiliriz, nasıl daha faydalı işler yapabiliriz her zaman bunları ele aldık. Stratejik Plan Çalıştayı doğrultusunda hep birlikte aldığımız kararlar sayesinde şehrimize çok önemli katkılar sağlamayı umut ediyorum. Çalışmalarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

“REHBER OLACAK”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Stratejik plan bizim rehberimiz olacaktır. Bu rehberi her yönüyle, şehrin tüm kesimlerine dokunan, talepleri bir potada toplayan ve Türkiye’nin en yaşanabilir şehri olma hedefine, emin adımlarla ilerlemeye katkı sağlayacak şekilde hazırlayacağız. Bu kounda yatay mimari, doğayla iç içe şehir hayatı, trafik bilinci, kültürel anlamdaki öncü konumumuz, sportif faaliyetlerimiz ve sosyal politikalara yönelik hayata geçirdiğimiz, toplumumuzun her yönünü ve şehrimizi kuşatan projelerimizi dah çok ön plana çıkaracağız.

KENT ESTETİĞİ

Tüm bunlara ek olarak, şehrimizin turizmini yüksek seviyelere çıkarmak, tarım potansiyelini değerlendirmek, kent estetiğini geliştirmek ve ulaşıma yönelik önemli hamlelerde bulunmak öncelikli hedefimiz olacaktır. Ana hatlarını belirlediğimiz bu stratejik plan, ilerleyen dönemlerde ortaya çıkacak yeni fikirlere ve projelere de zemin hazırlayacaktır. Her türlü şaibeden uzak, şeffaf, mali yapısı sağlam ve kuşatıcı bir yönetim anlayışıyla şehrimizin sorunlarını çözüme kavuşturacağız. İnşallah doğayı ve insanı temel alan şehircilik vizyonumuzla nice önemli projeleri hayata geçireceğiz” dedi.

“İŞBİRLİĞİ KÜLTÜRÜMÜZDE VAR”

Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Çağımız işbirliği kültürünün geliştirilmesi, ekip anlayışının daha ileriye götürülmesi gerektiği, başarının burada aranması gerektiği bir çağ. Her fırsatta ifade etmeye çalışıyorum; merkezi yönetim, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle görev yapıtığımız alana çok daha güzel şeyleri kazandırabileceğimize dair kanaatimizi paylaşmak istiyorum. Burada da bunun güzel bir örneğini görüyoruz. İşbirliği kültürümüzde karar alma süreçlerinde daha isabetli kararlara ulaşabileceğimiz, uygulama süreçlerinde de daha etkili, verimli, hızlı hareket ederek başarılı uygulamalar yapabileceğimiz bir gerçektir. Buradaki çalışma konularına baktığımızda her konu birden fazla kurumu ilgilendirdiğini görüyoruz.  Ben bu çalışmaya destek veren bütün paydaşlara, bu çalışmayı başlatan başta Büyükşehir Belediyemize ve onun bu kıymetli personeline huzurlarınızda teşekkür ediyorum. En güzel şeylerin Sakaryamız için olması gerektiğine inanıyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

SUNUM YAPILDI

Konuşmaların ardından Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Veysel Çıplak tarafından çalıştay ve izlenecek yol haritası hakkında sunum yapıldı. Programın öğleden sonraki bölümü ise Tematik Masa Çalışmaları ile devam etti. Program sonunda yapılan ortak çalışmalar raporlandı.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2019, 16:05
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER