“Sakarya’nın iklimi değişti seracılığa yönelmeliyiz”

Sakarya Sebze ve Meyveciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, tezgaha yerli ürünlerin indiğini belirterek, “Sakarya’nın iklimi değişti, seracılığa yönelmeliyiz” dedi.

“Sakarya’nın iklimi değişti seracılığa yönelmeliyiz”

SOĞAN 1 TL’YE İNDİ

Sakarya Sebze ve Meyveciler Esnaf ve sanatkârlar Odası Başkanı Muzaffer Kabacan,  Pazar tezgahlarında şuan bölgemizden çıkan sebze ve meyvelerin yer aldığının altını çizerek, “Soğan 1 TL’ye kadar indi. Bölgemiz şu anda çok yağış almaktadır. Bunlar tarlalara ve ürünlere zarar veriyor. Bu zarar olmasa tezgahlar daha da ucuzlayacak. Bölgemiz Akdeniz iklimine yaklaştı. Sakarya da karasal iklim bitti. Akdeniz iklimi olmaya başladı” dedi.

ESNAF ETKİLENİYOR

Başkan Kabacan, Sakarya’da seracılığın artık artması gerektiğini de ileri sürerek; “Aşırı yağan yağmurlar faydalı değildir. Tarladaki ürünleri çürütür. Hastalık yapar, hasatı etkiler. Bu da dengeyi bozabilir. Bayramdan önce işlerimiz biraz daha iyiydi. Bu bayramdan sonra gerilemeye gitti. Pazar da sebze ve meyvemiz bol ama ancak burada hepimizin bir köyü, bir bahçesi olduğu için esnaftan alışveriş azaldı. Birde Kurban Bayramı masraflı bir bayramdır. Vatandaş önce kurbanı düşünüyor. Kurban bittikten sonra bu sefer de okul açılışı olduğundan dolayı okul eşyalarına yönelim oluyor. Sezonda bundan etkileniyor” şeklinde konuştu.

SALÇA-KONSERVE

Önümüzdeki ay itibari ile salça ve konserve döneminin başladığını da kaydeden Kabacan, “Vatandaşımız bu ucuz ayı çok iyi değerlendirmesi lazımdır. Yağışlar bu şekilde devam ederse ilerleyen zamanlarda zam da olabilir. Ürün yetersiz kalacak ve zarar çok olacağından dolayı ve yağışların bu denli devam ederse, bu tezgahlara zam olarak yansır” dedi.

400 MİLYON TON

Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Kabacan, yılda hemen hemen Türkiye’de 400 milyon ton sebze ve meyve üretimi yapıldığını belirterek; “Sakarya bölgenin sebze ve meyve ambarıdır. Sebze ve meyve hali merkezden uzak bir yere gitti. Esnafımız da bu yönden biraz sıkıntılı ancak ilerleyen günlerde bu hal bu bölgeye yetecek diye düşünüyorum.

“GİRİŞ PARASI ALINMAMALI”

Tabi halin yapılmasında bazı sıkıntılar çıktı. Esnafımızı en fazla etkileyen olay hal kapısında esnafımızdan giriş parasının alınmasıdır. Biz bununla ilgili eylemler de yaptık. Bu paranın kesinlikle kaldırılması lazımdır. Çünkü biz oraya ticaret yapmaya gidiyoruz. Biz onlardan mal almazsak onların da orada işi olmaz. Bununla ilgili hukuksal mücadele başlattık. Şu anda sebze ve meyve fiyatları çok uygun kışa hazırlık yapmak için şimdiden vatandaşın bu ucuzluğu değerlendirmesi lazımdır” ifadelerine yer verdi.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER