Sakarya’nın yüzeyi araştırılıyor

SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Sarıkaya'nın başkanlığında Sakarya’da Epigrafik ve Arkeolojik Yüzey Araştırmaları başladı.

Sakarya’nın yüzeyi araştırılıyor

İLİMİZDE İLK DEFA
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle, SAÜ, Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve valiliğin destekleriyle başlatılan Sakarya Yerleşim Tarihi ve Arkeolojisi Yüzey Araştırmaları ilk olarak Sapanca ve çevresinden start aldı. Sakarya’da ilk defa gerçekleştirilen sistemli ve bilimsel yüzey araştırması 5 yıl boyunca devam edecek. Bu yıl yaklaşık 16 gün sürmesi hedeflenen bu araştırmalar, SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarihi Bölümü öğretim üyelerinin yanı sıra birçok üniversiteden alanında uzman tarihçi, sanat tarihçisi, epigraf, arkeolog katılımlarıyla gerçekleşiyor.
TAŞINIR VE TAŞINMAZ
Hayata geçirilecek bu projeyle Antikçağlardan günümüze İstanbul ile Anadolu’nun iç bölgelerini birbirine bağlayan, önemli ticari ve askeri yol güzergâhları üzerinde yer alan Sakarya’nın Antik Dönem’den başlayıp Osmanlı İmparatorluğu da içine alan tarihinin, bütün verilerle ortaya konulması hedeflenmektedir. Ayrıca araştırma alanı içerisinde yer alan taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının belirlenip tescillenerek koruma altına alınması, Sakarya Yerleşim Tarihi ve Arkeolojisi Yüzey Araştırmaları çalışmanın bir diğer amacını oluşturduğunun altı çizildi


 

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER